„Už nějakou dobu se potýkáme s problémem vypalovaných DVD. Bere nám to zákazníky, protože mladí lidé kolem dvaceti let už si filmy vůbec nepůjčují,“ potvdil Jan Mhdy,jh z jedné z břeclavských DVD půjčoven.

Podle něj mnozí z nich ani netuší, že stahováním filmů porušují zákon. „Občas někdo přijde a diví se, proč by si měl něco půjčovat, když si to může stáhnout doma. To je jako kdybych přišel do potravin a řekl, že rohlíky nechci, že jsem si je ráno ukradl v pekárně,“ přirovnal MyEksf.

Půjčovny navštěvují především rodiče s dětmi, kteří si chodí půjčovat pohádky. Další početnou skupinou jsou lidé mezi pětatřiceti a padesáti lety. „Ti nemají na zdlouhavé stahování čas, navíc by je to nenapadlo. Mnozí z nich to ani neumí, takže neváhají za půjčení filmu zaplatit,“ prozradil Mksdhliys.

Někteří lidé jsou ale jiného názoru. „Někdy si filmy kupuji, ale jen když jsou za dobrou cenu. Proč bych za ně měl zbytečně vyhazovat peníze, když na internetu můžu mít novinky ještě dřív, než jsou v půjčovnách,“ míní jedenatřicetiletý Radek K. z Břeclavi.

Problémy s nelegálním stahováním filmů má většina břeclavských DVD půjčoven. Provozovatelé některých z nich ale menší zájem o půjčování přikládají také tropickým teplotám a doufají, že až vedra pominou, lidé vymění pláž za pohodlný gauč a znovu se usadí k obrazovkám.
„Snad se nám návštěvnost snížila kvůli horku. Lidé sice vypalují, ale doufám, že po prázdninách se to zase zlepší,“ předpovídala Hana Kuhnová z půjčovnyna Jungmanově ulici.