Potvrdil to i vedoucí skleníků Agro Maryša Josef Karpíšek. „Ve Velkých Němčicích se připravuje výstavba na asi čtyřech hektarech půdy. Zrovna ve čtvrtek jsme měli jednání s dodavatelem technologií z Holandska. Představu v tomto tedy již máme. Zatím však nevíme, jakou odrůdu bychom zde mohli pěstovat,“ přišel s čerstvými informacemi vedoucí.

Výstavba skleníků a pořízení technologií bude podle jeho slov velice nákladné. „Přesnou částku neřeknu, přesáhne však sto milionů korun,“ uvedl Karpíšek.

Dálniční známka pro rok 2019. Ilustrační foto.
Řidiči lepí modré roční dálniční známky. Bez nich jim hrozí pokuta

Agro Maryša dosud na necelých pěti hektarech půdy ve Velkých Němčicích vypěstovalo více než milion sto tisíc tun rajčat. „Nedá se říct, že bychom měli stejný výnos po celý rok. Odvíjí se to od ročního období a faktu, jak která ze dvou částí skleníku plodí,“ vysvětlil vedoucí.

Rajčata v číslech
• Místo: Velké Němčice
• Rozloha: necelých 5 hektarů (letošní plán: rozšíření o 4 hektary k produkci okurek)
• Dosavadní produkce: 1 100 000 tun rajčat
• Nová výsadba: 20 tisíc rostlin
• Nočet zaměstnanců: 65

Začátkem ledna došlo ve sklenících, které aktuálně zaměstnávají na pětašedesát lidí, i na novou výsadbu. „Vysazovali jsme v menší části, která má rozlohu 1,6 hektaru. Celkem šlo o dvacet tisíc nových rostlin rajčat,“ prozradil Karpíšek.

Z původně českých rajčat se těší také v Mutěnicích na Hodonínsku. Pěstují je tam na ploše téměř dvou a půl hektaru. V oblibě je má i Milan Mráz, místostarosta této více než třítisícové obce. „Farma je docela slušný počin, rajčata jsou velice chutná,“ uvedl.

Ačkoli obě farmy dodávají především do velkoobchodů, rajčata z jejich produkce si mohou koupit lidé přímo u pěstitele. Této možnosti pravidelně využívá i Petr Novotný z Hodonína. „Rajčata by zkrátka měla chutnat jako rajčata. Ta z Mutěnic tento můj požadavek splňují, jiná mi prostě nechutnají. I když je jejich cena malinko vyšší, nakupujeme je každý týden,“ sdělil Novotný.

Podobné skleníky, jako jsou ty ve Velkých Němčicích a v Mutěnicích, podle Karpíškových slov vznikají i na severní Moravě. „Na farmě Bezdínek u Dolní Lutyně půjde o výstavbu na deseti hektarech,“ prozradil. Na dvou a půl hektarech půdy pak pěstují rajčata také u Kožichovic na Třebíčsku.

Vladislav Macíček spolupracoval na fanouškovském filmu Star Wars.
Výbuchy nebo průlet střel. Maturant dělal efekty pro fanouškovský film Star Wars