Kloboucku se nevyhne mnohamilionový přísun peněz. Důkazem toho je modernizace vstupní části ropovodu Družba, zejména pak přečerpávací stanice nedaleko Klobouk. O tamní areál se dělí tři energetické společnosti. Moravské naftové doly, Čepro a Mero, která je majitelem a správcem české části nejdelšího ropovodu světa.
Do strategicky významného areálu pořídila čtyři zbrusu nová obří třístupňová čerpadla. Každé z nich dokáže přepravit až jedenáct set metrů krychlových ropy za hodinu. Obyčejní lidé změnu jen těžko poznají. V případě nejrůznějších problémů s přítokem černého zlata však umožňuje lépe vyhovět měnícím se požadavkům rafinérie.
„Většinou se to odvíjí od toho, kolik ropy nám pouští sousedé ze Slovenska,“ přiblížil Pavel Louženský, vedoucí oddělení technického rozvoje firmy, která má modernizaci kloboucké stanice na starosti. Nové stroje pořídila společnost Mero především proto, aby se usnadnil přesun ropy dále do rafinerií v Kralupech nad Vltavou a Litvínově.
Ropovod Družba však již nějaká ta léta pamatuje, vždyť se začal v Československu stavět v šedesátých letech. Nejbezpečnějším způsobem kontroly neprodyšnosti důležitého potrubí je kontrola ze vzduchu. Dvakrát do měsíce tak nad celou trasou přelétá pilot vrtulníku s kontrolorem, kteří zjišťují, zda nedošlo k nějakému úniku. „Poznáme to nejlépe podle vegetace, která na únik okamžitě reaguje.
Důležité je ale také zjišťovat, zda se kolem potrubí neplánují nějaké stavby, které by jej mohly narušit,“ vysvětlil pilot, který ropovod kontroluje. Občasné návštěvníky zcela jistě ve stanici překvapí její nečekaní obyvatelé. Za plotem vykukují hlavy několika ovcí. To by zde čekal málokdo. „To jsou naše sekačky na trávu. Po zimě jsme tady měli dokonce jedenáct mladých,“ usmíval se nad údivem návštěvníků jeden z techniků stanice.