Meruňky, kam se člověk podívá. Sad plný lidí, kteří ze stromů trhají zralé plody. Do třídírny přiváží auta a traktory jednu várku beden naplněných meruňkami za druhou. Brigádníci oranžové plody přebírají a rozdělují podle velikosti.

Sklizeň meruněk je v plném proudu. „Letošní úroda bude průměrná. Žádnou výjimečnou sklizeň nečekáme,“ řekl sadař Michal Schovánek z kobylské společnosti Patria, která je největším pěstitelem meruněk v republice. Podle něj odhadují celkové množství sklizených meruněk v Kobylí na sedm set tisíc kilogramů.

V Patrii sklízí jen ovoce určené ke konzumu. „Velkopavlovická odrůda letos vynechává, nerodí každý rok. Loni jsme měli meruňky převážně k průmyslovému využití, třeba na marmelády,“ vysvětlil sadař z Kobylí. Ty letošní prodávají na váhu do obchodních řetězců.

Aby všechny zralé oranžové plody dostali v Kobylí pod střechu, zaměstnávají v období sklizně na sto šedesát brigádníků. Většina z nich je ze Slovenska. „Jak dlouho tu budeme brigádničit, nevíme. Ještě tu nejsem ani týden a už nemůžu meruňky ani vidět,“ řekla z nadsázkou jedna z mladých dívek v třídírně.

Meruňky trhají i ve Velkých Pavlovicích. Na dvaceti a půl hektarech sadů Moravské Agry budou brigádníci ovoce sklízet ještě asi čtrnáct dní. „Teď na začátku sklizně ještě neumím říct, kolik meruněk bude. Vypadá to na úplně průměrný rok,“ uvedl sadař Radek Příkazský. Také tady trhají většinou studenti.

Českých studentů, kteří by měli zájem přivydělat si trháním meruněk, ale ubývá. „Když jsem byla na meruňkách před osmi lety, netrhal s námi ani jeden Slovák,“ vzpomněla Eva Bedřichová z Klobouk, která si přivydělávala v meruňkových sadech v Morkůvkách. Teď už by tam ale pracovat nešla.

„Když si chce na meruňkách student vydělat, musí se pěkně otáčet. Mě platili od natrhané bedny,“ popsala. Jako jednu z nevýhod zmínila i krátkou dobu, po kterou sklizeň trvá. „Příští léto jsem pracovala v hypermarketu. Vydělala jsem si víc a měla jsem plat celé léto. Meruňky jsou jen na pár dní,“ srovnávala.