„Letos, tedy v době historicky první výzvy, máme k dispozici pět milionů korun. Teď je budeme rozdělovat mezi konkrétní projekty. Žádosti mohou předkládat obce, neziskové organizace i jednotliví podnikatelé,“ potvrdil ředitel Místní akční skupiny Mikulovsko Michal Solařík.

Ta jako jediná z břeclavského regionu uspěla se svou strategií u ministerstva zemědělství a nyní začíná fungovat jako grantová agentura. Do roku 2013 rozdělí mezi úspěšné žadatele z Mikulovska o peněžní podporu osmdesát až sto milionů korun.

„Věříme, že taková částka musí být v mikroregionu, který zahrnuje osmnáct obcí, za šest let vidět,“ vyjádřil přesvědčení Solařík.
Letošní podpora se týká například zpracování místní zemědělské produkce, biozemědělství, úpravy veřejných prostranství a infrastruktury obcí, občanského vybavení, péče o zeleň, historických památek nebo budování místních muzeí a expozic. Šanci mají rovněž vzdělávací projekty v oblasti zemědělství, podnikání v cestovním ruchu nebo využití obnovitelných zdrojů energie.

„Budeme raději, když podpoříme více menších projektů než jeden velký, Preferovat proto hodláme drobné projekty v řádu statisíců korun. Posuzování bude mít na starosti sedmičlenný výbor, který projekty oboduje a vyhodnotí,“ přiblížil ředitel systém výběru úspěšných žadatelů.

Podle něj se bude akční skupina snažit rozdělit všechny peníze. „Co nerozdělíme, vrátíme. Proto by bylo dobré, aby projektů bylo co nejvíc. Zájemci se na nás mohou obracet s konkrétními dotazy. Projekty za ně sice nenapíšeme, ale poradíme jim, co a jak udělat,“ uvedl Solařík.

Letošní první kolo je předzvěstí ještě výraznější podpory, která by v příštím roce měla pro Mikulovsko dělat minimálně deset milionů korun. „Podpora by se měla rozšířit i na oblast nezemědělského podnikání na venkově, tedy například služeb nebo drobných řemesel,“ vysvětlil.

Místní akční skupina Mikulovsko vznikla před dvěma lety z iniciativy podnikatelů, ke kterým se připojily všechny obce mikroregionu Mikulovsko. Podrobnější informace o prvním kole žádostí o dotace jsou k dispozici na www.masmikulovsko.cz.