Uspělo i v roce 2013. Výsledky oznámili pořadatelé soutěže ve čtvrtek. „Co stačilo před osmi lety, by letos už na titul bylo málo. Vítězný Sonberk ale rostl dál, nikoli co do velikosti, ale hlavně co do kvality vína, jeho výroby, vinohradnictví i prezentace vinařství,“ sdělil člen hodnotící komise Mojmír Baroň.

Lisování vysušených hroznů odrůdy Pálava pro slámové víno trvá čtyřiadvacet hodin. FOTO: Chateau Valtice
Slámovku lisovali ve Valticích. Podívejte se, jak vzniká víno vonící po růži

Vinařství roku 2020

* Malá vinařství: Vinařství Piálek & Jäger, Nový Šaldorf, Znojemsko

* Střední vinařství: vinařství Sonberk, Popice, Břeclavsko

* Velká vinařství: vinařství Lahofer, Dobšice, Znojemsko

V kategorii malých vinařství s produkcí do padesáti tisíc litrů za rok uspělo vinařství Piálek & Jäger z Nového Šaldorfu na Znojemsku. „Jedná se o opravdu malé vinařství dvou kamarádů ze Znojemska navazující na rodinné tradice,“ sdělil za pořadatele Jiří Bažant.

V kategorii velkých vinařství nad 250 tisíc litrů ročně komisi nejvíce zaujalo vinařství Lahofer z Dobšic na Znojemsku. Sonberk ovládl kategorii středních vinařství do 250 tisíc litrů ročně.

Kromě hlavních cen pořádající Svaz vinařů udělil také Lomax – Enolog roku 2020. Cenu mladému vinaři, enologovi do čtyřiceti let, získal Zbyněk Žiška.

Ocenění Počin roku 2020 dostala Lucie Hotařová za iniciativu To si vypijeme. „Cenu profesora Viléma Krause pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Vlastimil Peřina," doplnil Bažant.

Podívejte se na úspěšná vinařství do naší fotogalerie

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala také vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice, Zámecké vinařství Bzenec a Vican rodinné vinařství.