Pěkný předvánoční dárek nadělil firmě Sušárna Pohořelice brněnský krajský soud. Minulý týden zrušil rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle kterého musela zaplatit pokutu přes tři a půl milionu korun, druhou nejvyšší z postižených firem. Dostala ji za to, že se na konci roku 2006 měla s dalšími chovateli dohodnout na společném postupu při nátlaku na zvýšení výkupních cen kuřat u svých odběratelů na minimálně dvacet korun za kilogram.

Rozhodnutí jednatel pohořelické firmy Ivo Kudrna vítá. Pokuta by podle něj byla pro podnik nejspíše likvidační. „Někdo musel posoudit, jestli to skutečně kartel byl, nebo ne. Sešli jsme se tehdy proto, abychom si řekli, že se za tyto peníze práce už dělat nedá. Pozvali jsme tam i novináře, takže jaká kartelová dohoda?“ vysvětloval Kudrna.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jejich jednání ohodnotil jako uzavření zakázané dohody narušující hospodářskou soutěž a celkem šesti zemědělským firmám uložil pokutu ve výši více než čtrnáct milionů korun.

„Byla to revolta vůči výkupním cenám kuřat. Takže něco podobného, jako měli minulý týden v Praze zemědělci, pak policisté a učitelé. Jsem zvědavý, jestli současný ministr vnitra Pecina, který byl tehdy šéfem antimonopolního úřadu, teď řekne, že také udělali kartelovou dohodu,“ reagoval jednatel firmy.

Jak dodal, firmy, které měli ohrozit, tedy Kostelecké uzeniny a masokombináty, měly v daném roce nejlepší hospodářské výsledky za posledních deset let.

„Na kuřatech se v současné době vydělávat nedá. Nemůžete kuře vykrmit, když ho pak prodávají za pětatřicet korun za kilogram. Na jedné straně chceme mít v Evropské unii zdravotně nezávadné potraviny, ale za tu cenu to nikdo dělat nebude. Takže se dovezou třeba z Číny nebo Brazílie, kde je dohledatelnost špatná,“ mínil.

Podle mluvčího Úřadu na ochranu hospodářské soutěže zatím není zřejmé, jak se k rozsudku úřad postaví. „Zatím jsme nedostali písemné vyhotovení rozsudku brněnského krajského soudu. Do doby, než přijde, se k dalšímu postupu nemohu vyjadřovat,“ konstatoval mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

Krajský soud sice zrušil pokuty, v řadě věcí dal antimonopolnímu úřadu za pravdu.

„Soud má za prokázané, že se všichni žalobci na schůzce v Jevišovicích v prosinci 2006 shodli na společné strategii. V textu jejich prohlášení je jasně materializovaná společná vůle žalobců chovat se v budoucnu na trhu určitým způsobem, tedy neprodávat zboží pod úrovní dvacet korun za kilogram živé váhy,“ napsal mimo jiné do sedmadvacetistránkového rozsudku předseda senátu brněnského krajského soudu David Raus.

„V otázce hmotněprávního posouzení je důvodnou toliko zčásti žaloba Zemědělského družstva Petřín a sice v té části, kde zpochybňuje svůj podíl na realizační části dohody. Přestože v převažující části jsou žaloby nedůvodné, tato vada je důvodem ke zrušení napadeného rozhodnutí. V dalším průběhu správního řízení je třeba, aby se žalovaný (ÚOHS – pozn. red.) znovu zabýval realizační fází žalobcům vytýkaného jednání. V rámci tohoto posouzení bude třeba najít odpověď na otázku, který ze žalobců a kdy konkrétně kartelovou dohodu realizoval,“ dodal soudce.

V případě nové pokuty je podle Kudrny Sušárna Pohořelice ochotná se opět odvolat a soudit.

Autoři: ELIŠKA WINDOVÁ
DANIEL SMOLA