V těchto dnech řeší následky extrémního sucha prezident agrární komory Jan Veleba se zemědělci na Jihu Moravy. Na některých místech je totiž úroda narušená až z osmdesáti procent. Pokud v nejbližších dnech nezaprší, následky zemědělské katastrofy budou ještě větší.
„Kvůli počasí jsou poznamenány výnosy polních plodin. Většině zemědělských firem se tím výrazně sníží tržby. Proto chceme požádat ministra zemědělství, aby jim umožnil překlenovací úvěry. Zemědělci by si tak mohli půjčit chybějící peníze. Nabídneme jim nízké úroky a dobou splatnosti do pěti let. Žádat o úvěr budou moci velké firmy i malí zemědělci,“ uvedl prezident komory.

Překlenovací úvěry by se týkaly už letošního sucha. Do budoucna se uvažuje o založení fondu pro podobné přírodní katastrofy, z něhož by se vypláceli postižení zemědělci. Zatím totiž v České republice neexistuje možnost, jak se proti suchu pojistit.

„Podobné sucho bylo už v roce 2000, přišlo ale o měsíc později. Plodiny tak alespoň vzešly a byl na nich určitý výnos. Letos se některé neuchytily vůbec. Museli jsme je zaorat,“ popsal ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář.

Senátor a předseda okresní agrární komory Jan Hajda sdělil, že bude 12. června na obilnářském fóru jednat s ministrem zemědělství o možnosti podpořit zemědělce. Plánovaná pomoc bude záviset na rozsahu škod. Půjde o přímou úhradu vzniklé škody nebo o půjčku. Návrh musí ještě projednat parlament a senát.

„Úvěr ztráty částečně řeší, ale musí se také splatit. K tomu jsou potřeba dobré výnosy v příštích letech. Ty nám ale nikdo nezaručí,“ namítla ekonomka Anna Hauserová.