Na ložiska nerostných surovin by mohli těžaři narazit až v hloubce tři a půl kilometru pod povrchem. „U Šakvic pracuje jedna z největších vrtných souprav v Evropě. V této lokalitě jsme obnovili vrtnou činnost. Pokračujeme odvrtáním úhybu původního vrtu v hloubce lehce přes dva kilometry. Konečná hloubka bude přibližně tři a půl kilometru pod povrchem. Jde o technicky unikátní věc,“ řekla Deníku mluvčí investiční skupiny KKCG Dana Dvořáková, do které těžební společnost patří.

Zemní plyn podle ní na Moravě těží dlouhodobě. Aktuálně jsou zásoby odhadované na zhruba deset let. Svoje portfolio podnik nedávno rozšířil o nový zdroj. Těžbu zemního plynu spustil v těchto dnech z ložiska u Mikulova, které objevili těžaři před dvěma lety. Více než kilometrový plynovod tam dělníci postavili v létě a je zapojený do distribuční sítě. „Původní navrhovaná trasa plynovodu musela být mírně pozměněna vzhledem k plánovanému mostu budoucí dálnice D52 vedoucí k rakouské hranici. Náklady na vybudování plynovodu byly zhruba dva miliony korun,“ upřesnila Dvořáková.

Ilustrační foto
Je hotovo. Starovičští nechali opravit vnitřní prostory kulturního domu

Dodala, že výstavba samotného těžebního střediska zemního plynu u Mikulova probíhala od konce měsíce srpna až do začátku listopadu a navázala na stavbu plynovodu. Těžební středisko je bezobslužné a jeho výstavba stála přibližně 19 milionů. „Očekáváme, že toto ložisko přispěje k naší denní produkci zemního plynu objemem 20 až 25 tisíc metrů krychlových a celkové zásoby ložiska vytěžíme v průběhu příštích cca čtyř let,“ uzavřela mluvčí.