Na hustopečskou továrnu na výrobu bioethanolu spoléhali mnohé zemědělské firmy z Břeclavska. Plánovaly, že sem budou dodávat část produkce kukuřice a obilí. Zemědělské družstvo Bořetice, Moravská Agra Velké Pavlovice a Agromoravia Moravská Nová Ves kvůli tomu dokonce v úvodu roku 2007 založily odbytové družstvo.

„Družstvo bude uzavírat smlouvy na dodávky kukuřice a obilí pro výrobu bioethanolu. Rozhodující budou výkupní ceny,“ nechal se tehdy slyšet zástupce Agromoravie Milan Vala. Zůstalo však jenom u přání a u nápadu.

Fabrika na výrobu bioethanolu, která měla denně spolykat asi osm set tun obilí včetně kukuřice, totiž zatím stále čeká na dokončení. Přitom už v první polovině roku 2007 se uvnitř montovaly první technologie. Se zahájením výroby biolihu, který by se přimíchával do pohonných hmot, se mělo začít nejpozději na začátku letošního roku.

„Stavba pokračuje, nicméně jestliže cena základní suroviny pro výrobu stoupne během pár měsíců o tři sta procent, pak se všechno zabrzdí. Pro představu základní surovina, tedy obilí, dělá šedesát procent nákladů na výrobu jednoho litru bioethanolu,“ uvedl předseda představenstva společnosti Korfil Ivo Filla. Ten věří, že továrnu dostaví ke konci letošního roku. A příští rok začne vyrábět.

Podobné informace dostal i hustopečský starosta Luboš Kuchynka. „Podle toho, co jsem slyšel, je problém také v tom, že podpora výroby bioethanolu ze strany státu není taková, s jakou firma počítala. Doktor Filla nás přesto ubezpečil, že nic neprodává a že hodlá továrnu dostavět,“ prozradil Kuchynka.
V kuloárech se také hovoří o vstupu strategického partnera, který by s dokončením fabriky pomohl. Tuto zprávu ale brněnský investor nepotvrdil.

„Nefunkční továrna nám zatím naštěstí situaci příliš nezkomplikovala. Našli se totiž jiní odběratelé. Při současné ceně pšenice by si na sebe lihovar zřejmě nevydělal,“ myslí si ředitel novoveské zemědělské společnosti Agromoravia Petr Maděřič.

Korfil však s jihomoravskými zemědělci nadále počítá. „Naším záměrem bylo brát maximum obilovin z regionu. Dnes máme dodávky do závodu zabezpečeny, ale tuzemskou produkci jsme museli doplnit slovenskou a také maďarskou. Pokud se budeme schopní domlouvat se zemědělci v Jihomoravském kraji, pak budou naším hlavním partnerem oni. Chceme s nimi navázat dlouhodobou spolupráci,“ potvrdil Filla.

Ten hodně sází na letošní usnesení vlády, podle kterého se mají od prvního ledna na českém trhu prodávat vysokoprocentní směsi J85 a J95. Budou obsahovat pětaosmdesát procent bioethalu a patnáct procent benzínu, respektive pětadevadesát procent bioethalu a pět procent nafty. Na takové pohonné hmoty už se jezdí například ve Francii nebo ve Španělsku.

HANA MINAŘÍKOVÁ, MICHAL ŠUPÁLEK