Fabrika o sto padesáti zaměstnancích ve vesničce se sotva šesti sty obyvateli. To není utopie, ale představa německé společnosti Quaprotek Manufacturing.
Ta se rozhodla přemístit závod na obrábění dílů do automobilů z areálu bývalé brněnské Zbrojovky do Cvrčovic. „Přestěhovat do vlastního jsme se chtěli už dávno, teď máme dobrou příležitost,“ uvedla Petra Vašíčková z firmy.

Přestože Quaprotek hodlá do nově postavené haly přibrat ke stávajícím zaměstnancům dalších šedesát lidí, Cvrčovičtí předem nejásají. „Na jednu stranu je to pro nás přínos, na stranu druhou se trochu bojíme, že přijdeme o venkovský ráz obce,“ vyjádřila obavy starostka Lenka Šalandová.
Vesnice spolu s okolními obcemi navíc léta bojuje s už teď nemálo hustou kamionovou dopravou.

Firma se ale podle Šalandové zatím ukázala v dobrém světle. „Dala nám sponzorský dar ve výši sto padesáti tisíc korun, který v budoucnu máme na školní a kulturní aktivity dostávat pravidelně. Slíbila zaměstnat přednostně místní. Kolem haly vysadí stromy. Slibuje moderní záchody, umývárny i jídelnu pro zaměstnance,“ popsala starostka.

Quaprotek koupil pozemek od soukromého majitele. Teď čeká na změnu územního plánu. „Na řadě je teď krajský úřad. Jakmile bude mít Quaprotek změnu územního plánu v ruce, začne stavět,“ míní Šalandová.
Práci v nové fabrice by podle ní mohly uvítat hlavně místní ženy. „Nemusely by dojíždět do Brna, což jim bere hodně času i peněz,“ dodala…

Více 26. července v Břeclavském Deníku