Zemědělci budou mít horší sklizně než loni. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Například obilí pět procent se letos urodí o 11,7 procenta, raných brambor o 14,2 a řepky o méně.

Odhady Agrární komory (AK ČR) jsou v tomto ohledu ještě pesimističtější. 15 procent,“ říká předseda komoditní „Obilí by se letos mohlo urodit méně až o rady pro obilí Josef Kubiš. Nejvíce přitom bude nižší úrodou postižena Morava a pak ty části Čech, které zasáhla povodeň.

Příčinou tohoto stavu je především počasí, kdy se kvůli opožděnému jaru začalo sít později, kvůli velkému teplu se potom zase příroda dostala o 14 dnů do předstihu a chladné dny na počátku července pro změnu zase způsobily odklad žní.

Na nižší úrodě se významně budou podílet i škody, které zemědělcům způsobily nedávné povodně. Ty úplně poničily 3080 a částečně 3020 hektarů polí. „Škody v oblasti rostlinné výroby tak dosáhly sta milionů korun,“ říká Jindřich Šnejdrla z Agrární komory. A nejsou zřejmě zdaleka poslední. Podmáčené porosty totiž s sebou nesou houbové choroby. Ty ještě způsobí, že bude méně potravinové pšenice a sladového ječmene.

Potraviny by zdražit neměly

Na ceny potravin však nižší úroda vliv zřejmě mít nebude. Odhad sklizně je totiž provedený v porovnání s loňským rokem, kdy byla úroda nadměrně vysoká. „Vzniká tak přebytek obilovin z minulé sklizně,“ říká Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů České republiky. Mlynáři mají zásoby minimálně do září. Navíc podle něj oproti loňskému roku vzrostla osevní plocha pro potravinářskou pšenici více než šest procent. Případné ztráty se tak v celkové bilanci negativně o neprojeví.

pekařských výrobků ceny obilí těmi, které nejvíce Navíc nejsou například u rozhodují o ceně. „Mouka tvoří tak třicet procent nákladů,“ říká Jaromír Dřízal ze Svazu pekařů a cukrářů. Podstatnější roli hrají například náklady na mzdy pracovníků či na ropu. O cenách výrobků navíc rozhodují spíše obchodníci než pekaři.

Nižší úroveň by se neměla dotknout ani cen masa. „Kvůli klesajícím stavům dobytka klesá i spotřeba krmného obilí,“ říká Kubiš. Sklizeň je tak dostatečná.

O případném zvýšení cen by rozhodly jiné důvody, než je letošní sklizeň u obilí na světových trzích, zejména v nás. Především by to byl zvýšený zájem o Polsku, Německu a Rakousku. „Ve světě ovšem nevznikají takové tlaky, aby měly na cenu potravin vliv,“ říká Petr Sklenář ze společnosti Atlantik FT. Hodně bude také záviset na jednání obchodních řetězců se zemědělci, kterým letos po fúzi Agrofertu s Agropolem přibyl silný hráč. Ten by teoreticky mohl ovlivnit situaci ve prospěch výrobců.