Konec tajemství. V obnoveném Zámeckém pivovaru Břeclav se bude vařit desetistupňový Delegát. Břeclavská dvanáctka ponese staronové jméno Kanec.„Delegát je světlé výčepní pivo. Vaříme ho klasickou starou českou technologií. Používáme výhradně české suroviny, a to ručně vyráběný slad ze Sladovny Záhlinice a nejkvalitnější chmele z žatecké oblasti," představil Delegáta sládek Václav Dítě.

Desítka z Břeclavi se bude prodávat v celorepublikové maloobchodní síti Enapo, která je se Zámeckým pivovarem Břeclav majetkově spřízněná.

„Ponese jméno Břeclavi do celé České republiky," uvedl člen správní rady zámeckého pivovaru Jan Svoboda. O spolupráci jedná pivovar také s Jednotou Mikulov.

Pivo pro patrioty

To dvanáctistupňový světlý ležák Kanec bude dostupný pouze v břeclavském regionu, případně na některých dalších místech jižní Moravy.

„Zatímco naše desítka je zatím pouze ve filtrované podobě, dvanáctka bude v čistě přírodní podobě, to znamená bez filtrace, pasterace a jiných úprav. Desítku vaříme z jednoho druhu sladu, dvanáctku ze dvou druhů," přiblížil hlavní rozdíly mezi oběma pivy další ze sládků zámeckého pivovaru Karel Vavrečka.

Delegát bude k dostání ve skleněných půllitrových lahvích, jedenapůllitrových PET lahvích a také v sudech. Kanec půjde hlavně do sudů, ale pivovar počítá také s jeho prodejem v PET lahvích.

„Výroba se už rozjela, zatím ale nejedeme na sto procent. Na maximálním objemu budeme za týden až deset dní," sdělil v pondělí ředitel břeclavského pivovaru Aleš Hofman.

Do Břeclavi se výroba piva vrací po bezmála dvaceti letech. Nový investor do oprav původního pivovarnického areálu vložil už zhruba osmdesát milionů korun. Pro letošek plánuje vyrobit kolem dvacet tisíc hektolitrů piva. Kapacita provozu je ale podle vedení pivovaru až pětatřicet tisíc hektolitrů piva ročně.

Premiéra? V pátek

Zámecký pivovar Břeclav, který zaměstnal dvě desítky lidí, začne první pivo prodávat už tento týden. „V pátek ve dvě hodiny odpoledne se otevře venkovní posezení před naším pivovarem, kde bude možné poprvé ochutnat Delegáta i Kance," pozval Svoboda.

O den později, tedy v sobotu, se znovuzrozené břeclavské pivo představí také na Dni pro rodinu ve Valticích.

Nový břeclavský pivovar vznikl na místě bývalého provozu, který skončil v roce 1996. Čtyři roky předtím vyrobil rekordních 225 tisíc hektolitrů piva. Třetinu své produkce pivovar vyvážel na Slovensko. Vaz podniku zlomily zejména vysoké dovozní sazby, které zavedlo Slovensko po rozdělení společného státu. Od roku 1996 pivovar chátral.

VÍCE ČTĚTE V ÚTERNÍM BŘECLAVSKÉM DENÍKU ROVNOST