Plné regály zboží za co možná nejnižší ceny, velká parkoviště, spousta nákupních vozíků, nakupující lidé. Supermarkety, na které si během minulých let zvykli i obyvatelé Břeclavi.

Ne každý ale supermarkety vítá, malí obchodníci by díky velkým řetězcům mohli přijít o některé své zákazníky. „Malé obchody, které v Břeclavi byly, upadají. Jediné, co se může v centru uživit a zaplatit nájem, jsou herny. Já jsem obchod s potravinami musel zavřít a otevřel jsem restauraci,“ popsal své zkušenosti břeclavský podnikatel Bohuslav Znamenák.

Podle majitele rychloobčerstvení je v Břeclavi příliš mnoho obchodních řetězců na malý počet obyvatel. „Břeclav se úplně vylidňuje. Jestli si majitelé hypermarketů mysleli, že si sem přijedou nakoupit Rakušané a Slováci, tak jsou asi zklamaní. Dnes už se cizincům nakupování u nás nemůže vyplatit,“ odhadl situaci Znamenák.

Hromadné výjezdy autem za nákupy na všechny konce města mohou zhoršit i situaci na břeclavských silnicích. „Když lidé kvůli nákupům projíždí městem z jednoho konce na druhý, dopravní situaci to jistě nezlepší. Takové ty páteční nákupy mohou dopravní zácpu ve městě zhoršit,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu v Břeclavi Jiří Mach. Přesný počet vozidel, které přes město projede kvůli nákupu v některém z tamějších supermarketů, policie nezná.
„Někteří řidiči Břeclaví jen projíždí, jiní se zastaví v obchodě pro svačinu, někdo jede přímo do supermarketu přes celé město,“ upřesnil Mach.

Trend stavění hypermarketů a nákupních pasáží dokládá i nový objekt na okraji Břeclavi vedle hypermarkteu Tesco. V nejbližší době se tu nakupujícím otevřou butiky, obchody s elektronikou nebo obuví.

„V Břeclavi otevřeme jeden z našich Stop Shopů, kterých máme v České republice hned několik. Teď už je všechno hotové, převzetí stavby plánujeme na jednatřicátého května,“ uvedl vedoucí projektu Stop Shopů Marek Malý.

Podle tajemníka Městského úřadu v Břeclavi Dalibora Neděly se ve městě výstavba dalších supermarketů nechystá. „Teoreticky bude menší prodejna v areálu bývalého cukrovaru, ale co a kdy a jaká přesně, ještě nikdo neví,“ uvedl Neděla.

Zdeňka Savarová