„Je to nepříjemné, najednou jsme spadli dolů. Pátky máme nyní zavřené, výrobní linky jedou jenom čtyři dny v týdnu. Lidé si dobírají dovolené. U těch, kdo ji vyčerpají, najedeme na šedesát procent platu," popsal současnou situaci v Transrollu výkonný ředitel společnosti Václav Turek.

S problémy se Transroll potýká už zhruba měsíc, propouštění ale podle ředitele není na programu dne. „Jsem optimista, situace se brzy zlepší. Máme nové zákazníky a hledáme nové trhy. Noví partneři už se rýsují například v Maroku nebo Turecku," prozradil Turek.

Transroll působí v sídle bývalé lednické Fruty, kde v roce 2010 převzal výrobní program zkrachovalé Tranzy. Ve výrobě válečků pro pásové dopravníky, které jsou nepostradatelné především pro přepravu uhlí a dalších surovin, ale také pro technologickou dopravu nejrůznějšího sypkého materiálu, patří mezi evropskou špičku. Ročně vyrobí na šest set tisíc válečků. Dodává je významným českým těžařským společnostem a zákazníkům nejen v Evropě.

Platební morálka

Situace na východě Evropy poznamenala také břeclavský Alcaplast. Kvůli snižujícímu se kurzu rublu muselo vedení firmy zaměřené na sanitární materiál snížit ceny. Východní trh znamená pro Alcaplast přibližně třicetiprocentní odbyt.

„Museli jsme kompenzovat kurzové výkyvy. Nedávno jsme byli v Moskvě a jednali s důležitými partnery. Vše ale záleží na politické situaci. Radost z ní nemáme a nadále ji bedlivě sledujeme," uvedla výkonná ředitelka Radka Prokopová.

Jedinou firmou, se kterou už jednal ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko, zůstává Transroll. Marko považuje za hlavní problém klesající platební morálku. „Že bude mít současná situace na Ukrajině nepříjemný dopad, je jasné. Vyvážet by se dalo, ale když se nebude platit…," nedokončil s pokrčením ramen.

Zásadní problém může nastat zejména u firem, které jsou na východní trh úzce zaměřené. Obecně řečeno: hledání řešení, jak nahradit ztracené příjmy a co se zaměstnanci, může trvat i několik měsíců. „Chce to, aby firmy a jejich obchodní zástupci byli aktivní a hledali náhradní odbytiště. To však není jednoduché," upozornil Marko.

Úřad práce je připravený firmám v potížích pomoci třeba s rekvalifikacemi zaměstnanců. Srovnatelnou situaci s ukrajinsko ruskou krizí Marko nepamatuje. Přesto pro společnosti v regionu nejde o jediný výpadek. V posledních letech se více či méně úspěšně vypořádaly s celosvětovým ekonomickým propadem, některým podle Marka uškodilo také omezování těžby uhlí.