Jeho hlavním úkolem je navýšit přepravní kapacity z podzemních zásobníků plynu do tranzitní soustavy. To se může hodit zejména při nenadálých výpadcích dodávek cenné suroviny do země.

„Při loňské plynové krizi se ukázalo, jak jsou důležité podzemní zásobníky, a my nyní chceme zvětšit kapacitu potrubí mezi nimi a tranzitním plynovodem. Aby jím mohlo v případě potřeby proudit k odběratelům víc plynu než dosud,“ uvedl pro server iDnes projektový manažer Michal Rangotis ze společnosti Net4gas, která má na starosti přepravu plynu.

Plynovod by se měl začít stavět v roce 2012. Ve hře jsou zatím dvě možné trasy. Delší, dvacetikilometrová, vede kolem Velkých Němčic, Křepic, Nikolčic, Divák, Klobouk u Brna a Brumovic. Sedmnáctikilometrová varianta protíná katastry Velkých Pavlovic, Bořetic, Kobylí a Čejče.

„Zatím o ničem nevím, nikdo s námi nejednal. Další plynovod je pro nás ale nepřijatelný. Už teď, když přes katastr města vedou čtyři tranzitní plynovody, nás to v některých věcech omezuje. Usilujeme například o sjezd z dálnice a narážíme na to, že je v zemi plyn. Další plynovod by přinesl jen další problémy,“ postavil se starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka jednoznačně proti.

Tím spíše, že větší část uvažované kratší varianty by kopírovala trasu potrubí, které má díky nižšímu tlaku jen dvacet metrů široké bezpečnostní pásmo. U nového plynovodu by jej ale bylo nutné rozšířit na sto šedesát metrů z každé strany. A to by se mohlo stát osudným například některým vinohradům či sadům, protože v ochranném pásmu nesmí být trvalý porost. „To by se majitelům určitě nelíbilo,“ tuší Procházka.

„O záměru víme, materiál nám přišel poštou. O plynovodu ale budeme teprve jednat na radě. Naše stanovisko bude hodně záležet na tom, kudy plynovod povede a kam až bude zasahovat ochranná zóna,“ odmítla zatím dělat předčasné závěry starostka Kobylí Dagmar Kovaříková.

Záměr s oběma trasami rozeslal dotčeným obcím v minulém týdnu krajský úřad. Ten už také zahájil posuzování vlivu nového plynovodu na životní prostředí. Například Kloboučtí proti tomu nic nenamítají. První vytipovaná trasa se totiž kompletně vejde do ochranného pásma již existujícího potrubí. Proto ji také, přestože je delší a dražší, upřednostňuje i Net4gas.

„Pokud nový plynovod povede v trase, kde už jedno potrubí je, nemáme připomínky. Ochranný koridor je daný, do ničeho významného nezasahuje. Většinou jsou tam pole a orná půda,“ sdělil kloboucký starosta Zdeněk Bobek.

Navíc zmínil dobrou zkušenost města při rekonstrukci ropovodu před pár lety, kdy i za překážející, v rozporu s pravidly prodloužené části sadů a vinic, které musely pryč, dostali majitelé zaplaceno.