Na veřejně prospěšné práce bude letos peněz dost. Tvrdí to alespoň ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko. Pro Břeclavsko s rekordní nezaměstnaností je to v době, kdy stát nemá peněz na rozdávání, výborná zpráva. Řad obcí totiž počítá s tím, že nezaměstnaným právě díky těmto dotacím podají pomocnou ruku.

„Peníze budou, máme příslib ministerstva. Větší část jich ostatně jde z evropských sociálních fondů. Už také máme uzavřené smlouvy na zhruba padesát lidí. Celkový rozsah by měl stejný jako loni, tedy kolem dvou set padesáti dotovaných lidí v rámci okresu,“ konstatoval Marko.

Některé obce na úklid a další potřeby „vytáhli“ pracanty z evidence nezaměstnaných už v březnu. Další nastoupí v dubnu a květnu. „Většina smluv trvá do konce října nebo až do listopadu. Záleží na tom, kolik máme peněz,“ připustil ředitel Úřadu práce v Břeclavi. A přiznal, že ne vždy se podaří uspokojit veškeré požadavky radnic nebo také neziskových organizací.

Mezi obce, které na veřejně prospěšné práce každoročně nabírají až kolem deseti lidí, patří třeba Jevišovka nebo Valtice. „První zájemce zaměstnáváme už od března. Je to dobrá věc, i když je kolem toho dost papírování. Využíváme je nejenom na úklid města. Teď třeba čistí dlažební kostky,“ prozradila valtická starostka Terezie Lvová.

Při odměňování si město podle ní vystačí s příspěvkem z úřadu práce. Ten činí stejně jako loni třináct tisíc pět set korun na jednoho pracovníka měsíčně. Z těchto peněz ovšem většinou obce hradí i veškeré odvody coby zaměstnavatel, nejde tedy o hrubou mzdu.

„Snažili jsme se výši zachovat, aby to pro nezaměstnané mělo smysl. Dobře víme, že i obce se potýkají se snížením daňové výtěžnosti. A ne všichni si mohou dovolit přidat na veřejně prospěšné práce peníze ze svého,“ tuší Marko.

Přesto trvá na tom, že zejména pro dlouhodobě nezaměstnané nad padesát let se základním vzděláním je to dobré řešení. „Pracují v místě, dopravu a oblékání nemusí řešit. Zvláště nyní je to pro mnohé jediná možnost, kdy najdou uplatnění i bez kvalifikace,“ vysvětloval.

Podle starostky Kobylí to ale tak docela neplatí. „Už to není jen o lidech, kterým stačí metla nebo lopata. I my dnes máme určité požadavky. Například řidičské oprávnění, aby mohli používat naši techniku. Naštěstí máme z čeho vybírat,“ řekla Dagmar Kovaříková.

V Kobylí nastoupí od prvního dubna na úklid a údržbu obce čtyři pracovníci. „Vítáme to, s veřejně prospěšnými pracemi máme jen samé dobré zkušenosti,“ uvedla.

Šéf úřadu práce zná ale i jiné případy. „Některé obce chtějí raději méně lidí, protože ne vždy je s nimi jednoduché pracovat. Mnozí mají také obavy z hlediska bezpečnosti práce a podobně,“ naznačil Marko.

Přesto například Pohořelice hodlají letos na úklid a údržbu nabrat až patnáct pomocníků. A k příspěvku z úřadu práce jim dokonce i něco přidají ze svého. „Nejsou to žádné sumy. Pro hovoří dobré zkušenosti z posledních dvou let. Vyplatí se to,“ je přesvědčený starosta města Josef Svoboda.