Ledové víno Sauvignon 2010 získalo absolutní vítězství, titul mezinárodního šampiona soutěže a šampiona kategorie. A velkou zlatou medaili a titul šampiona v kategorii růžových vín získalo i Rosé Cabernet Sauvignon 2010 ze stejného vinařství.

„Již třetí absolutní vítězství moravských vín na světové soutěži v Izraeli i vynikající výsledky ostatních vín způsobily nemalý rozruch a značnou publicitu,“ komentuje výsledky člen komise Luboš Bárta.

Ze soutěže v Izraeli oceňuje úspěchy malých vinařství, které se vyrovnaly zaběhnutým značkám. „Oceněny byly nejen tradiční ultrasladké vysoké výběry, ale i krásná bílá a růžová přívlastková vína, pozdní sběry. A dokonce i víno červené,” libuje si Bárta.

Ceny za vinařství Čech převzala na slavnostním ceremoniálu dvaadvacátého prosince v Jeruzalémě Pavlína Šulcová z velvyslanectví České republiky v Tel Avivu. V krátkém projevu připomněla, že tvůrce vítězných vín Jan Čech podlehl letos v květnu zákeřné nemoci, a že úspěch je vzpruhou pro manželku a syny, kteří v jeho díle pokračují.

Moravským vínům se v Jeruzalému již tradičně daří. Stačí vzpomenout. Vroce 2008 tam získal pro moravské víno historicky první titul mezinárodního šampiona na některé ze světových soutěží OIV Miloš Michlovský a vloni Štěpán Maňák.

Degustátoři v prestižní soutěži hodnotili více než šest set padesát vín a destilátů z dvaceti zemí světa, z toho jednasedmdesát z České republiky a dvaačtyřicet ze sousedního Slovenska.