Právě Pálava byla vinaři loni nejvysazovanější odrůdou. Vyplývá to z nejnovějších statistik Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Vinaři loni na Moravě a v Čechách vysadili přes třicet hektarů pouze Pálavy a Ryzlinku rýnského. „Soustředíme se na klasické evropské odrůdy a přesně Ryzlink rýnský do toho zapadá. V příštích letech plánujeme vysadit i Pálavu. Už máme vybrané pozemky,“ řekl vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt Josef Svoboda. Do skupiny patří Vinařství Pavlov i Habánské sklepy.

Odrůdy roku 2020:

bílé odrůdy:
Pálava 31,62 ha
Ryzlink rýnský 30,71 ha
Veltlínské zelené 20,54 ha

červené odrůdy:
Rulandské modré 14,2 ha

Z modrých odrůd bylo loni nejčastěji vysazované Rulandské modré. Vína této odrůdy jsou bohatě zastoupená i v tradičním Salonu vín.

Podle bioklimatologa Miroslava Trnky se však díky změně klimatu do budoucna podmínky pro pěstování vinné révy na jihu Moravy změní.

„Bude se dařit odrůdám, které jsou typické pro těžší dezertní vína. Budeme ztrácet možnost produkovat odrůdy, kterými některé vinice prosluly,“ nastínil odborník.

Babisz je k velké změně v pěstování vinné révy rezervovaný. „Spíše se změní poměr mezi bílými a červenými odrůdami, když u nás bude více slunce a tepla,“ komentoval. Nyní výrazně převládají bílé odrůdy.