Obdělávají na sedm hektarů vinohradů. Ročně lahvují až čtyřicet tisíc sedmiček vína. Ty nyní kvůli pandemii koronaviru nedobrovolně zrají ve sklepích a čekají na své konzumenty. Rodinné vinařství Gréger z Rakvic na Břeclavsku přitom není jediným na jižní Moravě, které se potýká s úbytkem prodeje. „Koronavirová krize nám působí velký pokles prodejnosti. Nyní jsme na dvaceti až třiceti procentech ve srovnání s jarními měsíci loňského roku. Jaro je přitom standardně obdobím, které je pro prodej vína bezpochyby nejlepším,“ sdělil vinař Michal Gréger.

První den uzavírky způsobil řidičům zpoždění jen několik minut.
Smrtelná nehoda na stavbě mostu přes Nové Mlýny: nákladní auto zabilo dělníka

Jejich vinařství má množství koncových zákazníků a je prakticky závislé na výdělcích z větších akcí, kterých se pravidelně účastní. „Jezdíváme do Prahy na akce, kde denně projde několik tisíc lidí. Zhruba pět šest akcí ročně pak absolvujeme takových, které navštíví i patnáct tisíc lidí. Kromě toho až dvacetkrát do roka děláme degustace například v restauracích, kterých se zúčastní až padesát lidí. Jsme schopní tam prodat i pět set lahví vína. A to nepočítám degustace, které míváme u nás v Rakvicích ve sklepě. To vše nyní padlo,“ vyjmenoval Gréger.

Na patnácti až dvaceti procentech běžných tržeb je aktuálně i Rodinné bio vinařství Špalek, které hospodaří na dvanácti hektarech vinic na Kraví Hoře u Znojma. „Jsme na tom bledě, ale ne zase tak špatně. První dva týdny byl trh s vínem otřesen, naštěstí fungují vinotéky a také funguje e-shop, na kterém nakupují soukromí zákazníci. Přesto můžeme mluvit o dvaceti procentech meziročních tržeb. To my v této situaci stále považujeme za úspěch,“ řekl Marek Špalek, který se ve vinařství stará o obchod a marketing.

Kosatec nízký začal rozkvétat na jihovýchodních svazích Děvína na Pálavě.
100 pálavských rostlin. Obrazový průvodce přibližuje kosatec nízký a další druhy

Prodej vína v době pandemie koronaviru
- Většina jihomoravských vinařů se nyní potýká s poklesem tržeb. Někteří jsou jen na dvaceti procentech prodeje oproti stejnému období v loňském roce.
- Vinařský fond České republiky doporučuje prodej online prostřednictví e-shopů. Připravuje dokonce jejich kompletní seznam, který bude sloužit zákazníkům jako vodítko, kde víno objednat.
- Mnozí vinaři sázejí na bezkontaktní prodej. Víno dovezou ve smluvený čas na určené místo, aniž by se se zákazníky potkali

Propad v prodejnosti způsobený vlnou šíření koronaviru zaznamenal i Vinařský fond České republiky. „Je to propad jen těžko nahraditelný. Dochází k němu u vinařských firem, které jsou zvyklé vyjíždět, orientují se na různé akce, festivaly, košty a na přímý kontakt se zákazníky. To nyní chybí. Naopak se více daří takovým firmám, především větším, které se zaměřují na prodej v řetězcích. Ty jsou nyní otevřené a víno z nich je tak logicky dostupnější,“ porovnal ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Šanci vidí v prodeji online. „Dáváme dohromady e-shopy, aby lidé věděli, kam se podívat, kde mohou objednat vína online. Kromě toho víme o dalších, které vznikají a jejichž cílem bude právě podpora tuzemských vín, což je nyní velice důležité. Pokud se vinaři účastnili degustací, jistě pečlivě sbírali i kontakty, nyní je vhodná doba oslovit aktivně právě tyto potenciální zákazníky,“ poradil Machovec.

Ilustrační foto.
Dlouhodobě nemocní využívají ve znojemské nemocnici nově videohovory

O takzvaný bezkontaktní prodej se nyní snaží například Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku. „Pokles v prodeji máme i my výrazný, nejsme sice na třiceti procentech, ale ani ne na osmdesáti. Řada našich zákazníků se nám v této krizové době ozvala, že by nás ráda podpořila a vína si koupila. Již několikrát jsme je proto předali bezkontaktně. Zkrátka jsme je připravili na předem domluvený den a hodinu a zákazníci si je jen vyzvedli, aniž bychom se s nimi vůbec potkali. Počet takovýchto objednávek nám stoupá. Za takovou podporu jsme moc rádi,“ okomentoval Josef Valihrach mladší.

Některé vinařské firmy mohou mít podle ředitele Vinařského fondu v době pandemie koronaviru potíže i se splácením úvěrů. „Mnohé z nich totiž zainvestovaly do nových technologií a splácet pochopitelně musejí. Zákazníci je pak mohou podpořit například tím, že před lacinými víny ze zahraničí dají přednost právě těm jejich,“ poukázal Machovec.

Ilustrační foto
Sjezd do Hodonína přes Černý most uzavřou. Kvůli opravě

Mnozí vinaři již uvažovali i o bezúročné půjčce. Upozorňují ale na nemožnost ji získat. „Chodíme do práce a jedeme z finančních rezerv. Zvažovali jsme půjčku se spoluúčastí státu, ale pro nás se žádná možnost překlenout tento kritický čas nerýsuje. Zrušení všech akcí jako jsou výstavy, otevřené sklepy a další nám bere výraznou část tržeb,“ podotkl vinař Špalek.