Velká úleva. Tu nejspíš pocítili všichni vinaři, kteří se chystají vyklučit a znovu zasadit novou vinici. Odpadnou jim totiž zdlouhavé a časově náročné kontroly, které v souvislosti se zasazením nového vinohradu prováděl Státní zemědělský intervenční fond. Ten totiž kontroly čerstvě zaměřuje na pouhých pět procent mladých vinic.

„Když jsem se dříve rozhodl, že vyklučím a opět zasadím novou vinici, obnášelo to hned čtyři kontroly pracovníka Státního zemědělského intervenčního fondu. Před vyklučením šlo o to, zda tam skutečně vinohrad mám. Po vyklučení pak, že je doopravdy pryč, no a po zasazení šlo o to, jestli jsem ho doopravdy zasadil. Nakonec se přišli podívat, když jsem udělal drátěnku. A takto dříve chodily kontroly ke každému vinaři. Nyní jen k pěti procentům z nich,“ vysvětlil ředitel Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec.

Ten se také mimo jiné vyjádřil, že pracovníci Státního zemědělského intervenčního fondu si směrnici Evropské unie zkrátka jen špatně vyložili. „Ukázalo se, že děláme víc, než bychom podle rozhodnutí z Unie měli. Ze strany úředníků to byla příliš velká kontrolní činnost,“ uvedl .

Jak Machovec dodal, vinaři směřovali své připomínky především na senátora Jana Hajdu. „Obraceli se na něj s tím, že je potřeba něco udělat, že to tak dál nejde. On svolal schůzku a na ní tyto přísliby padly,“ přiblížil.

Jeho slova potvrdil také Hajda, který se podílel na změně směrnice pro české a moravské vinaře spolu s předsedou Svazu vinařů České republiky Jiřím Sedlem.

„Evropská směrnice říká, že by se mělo kontrolovat pět procent vinic. Ale naši úředníci chtěli v zájmu zachování práce kontrolovat sto procent, což je pro nás tedy nepřijatelné. Pět procent podle nás stačí,“ sdělil senátor, který působí v parlament současně také jako předseda výboru pro hospodářství, dopravu a zemědělství.

Pozitivní reakce

Hajda má za to, že reakce vinařů jsou na tuto změnu veskrze pozitivní. „Jde také o to, že jim konečně Státní zemědělský intervenční fond uznal právo na opětovnou výsadbu. Tu sice vinaři získali před čtyřmi pěti lety, ale úředníci jim jej nechtěli uznávat,“ podotkl senátor.

Systém kontrol se však podle jeho slov nezmění. „Namátkové kontroly budou probíhat tak jako doposud,“ řekl Hajda.

Pro majitele Vinařství Baloun Radomila Balouna z Velkých Pavlovic byla změna v systému kontrol mladých vinic novinkou.

„Jestli to tak skutečně je, tak v tom nevidím jediný problém. Je to pozitivní zpráva,“ usmíval se vinař, který má podle svých slov s úředníky bohaté zkušenosti.

„Když chci zažádat o pár tisíc z dotačních titulů, tak ke mně přijedou odněkud z Hradce Králové. Půl dne chodíme po vinohradě a hádáme se, jestli má být hranice o dva metry jinde nebo ne. Úředník vymyslel papír a kontroluje. Jestli to k něčemu je, nevím. Byl bych pro méně kontrol a pro více práce, která by vedla ku prospěchu nás všech,“ myslí si Baloun.