Na obrovský úspěch dosáhlo loni Vinařství Gotberg z Popic na Břeclavsku. Na prestižní soutěži Decanter World Wine Awards v Londýně získalo platinovou medaili za Ryzlink rýnský v pozdním sběru 2016. Moravští a čeští vinaři loni získali historicky nejvyšší počet medailí na mezinárodních vinařských soutěžích. Celkem přivezli 909 medailí, což je o 181 více než loni.

Nejvíce medailí zaznamenala moravská a česká vína ve vídeňské soutěži AWC Vienna, a to celkem 347. „V soutěžích, kde pravidelně získáváme šampiony, jako je Muvina Prešov či AWC Vienna, už degustátoři ví, kde je Česká republika a že u nás děláme dobrá vína. Díky tomu k nám jezdí více obchodníků, kteří začínají čím dál více objevovat Českou republiku,“ řekl sommelier Národního vinařského centra ve Valticích Marek Babisz.

Podle něj právě londýnský Decanter a Vinalies Internationales patří mezi absolutní špičky mezi zahraničními soutěžemi. „Není to velký úspěch jen pro nás, ale pro celou Moravu. Ze strany obchodníků v České republice zájem o vítězné víno stoupl. Před Vánocemi jsme dali do prodeje dalších osm set lahví a nyní máme asi poslední tři kartony,“ oznámil Stanislav Málek z Gotbergu.

Moravští a čeští vinaři získali také hned pět titulů šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality. „Vína našich vinařů byla kvalitnější než tisíce a tisíce vín z vinařských velmocí a vyhlášených světových vinařství,“ komentoval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Nejcennější úspěchy:
Nejvíce medailí: AWC Vienna (celkem 347)

Nejcennější medaile: Vinařství Gotberg z Popic – platinová medaile za Ryzlink rýnský v pozdním sběru 2016

Nejvíce šampionů: 4x Muvina Prešov (Vinařství Šilinek Pavlov, ZD Sedlec, Habánské sklepy Velké Bílovice, Bohemia sekt)

Nejvíce velkých zlatých medailí: 5x Great American International Wine Competition v New Yorku (2x Vinné sklepy Lechovice, 2x Vinné sklepy Zapletal Velké Bílovice, 1x Vinařství Lahofer Dobšice)

Čtyři šampiony si moravští vinaři vezli domů z Muviny Prešov. Jednoho dostalo Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku na Vino Ljubljana ve Slovinsku. Uspělo s Cabernetem blanc 2017. „Je to nejstarší odrůdová soutěž světa. Tento úspěch dáváme na úroveň, vítězství na Chardonnay du Monde v Paříži před třemi lety,“ sdělil Josef Valihrach. Vítězný Cabernet blanc má stále v nabídce.

Ocenění za nejlepší sladké víno získalo na San Francisco International Wine Competition Vinařství Líbal z Horních Dunajovic na Znojemsku za Pálavu. V soutěži uspělo už potřetí. „Zákazníci na medaile slyší. Navíc tohle je vítěz kategorie, což je ještě o stupínek více,“ poznamenal za vinařství Marek Líbal.

Dobré víno ráda ochutná třeba Dana Konečná z Velkých Bílovic na Břeclavsku. I když na jednotlivé medaile se nedívá. „Víno vybírám podle toho, jak mně chutná, získaná medaile u mě příliš nehraje roli,“ upozornila.