Putovní soutěž Concours Mondial de Bruxelles, která se letos konala v Bratislavě, přinesla moravským vinařům sedm zlatých a osmnáct stříbrných medailí. Z Břeclavska slavili největší úspěchy velkobílovičtí vinaři Vladimír Tetur a Petr Skoupil, Château Valtice a tvrdonické Vinařství Čech. Na stříbrné medaile dosáhly Mikrosvín Mikulov, velkopavlovické Vinařství Baloun, tvrdonické BMVinařství a Víno Mikulov.

„Concours Mondial de Bruxelles patří díky svému propracovanému systému mezi špičku v hodnocení vín. Ocenění od náročných porotců jsou proto velmi cenná," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Na vůbec největší světové soutěži vína, kterou je londýnská Decanter World Wine Awards, se pak vinaři z České republiky blýskli pěti stříbrnými a 42 bronzovými medailemi. A také 53 diplomy.

Z 34 oceněných moravských a českých vinařství je jich rovná polovina z Břeclavska. Nejúspěšnějším bylo drnholecké Nové Vinařství se třemi bronzy a čtyřmi diplomy. „Medaile a ocenění z Decanter World Wine Awards mohou těšit úspěšné vinaře zejména proto, že se výjimečnou kvalitou dokázali prosadit mezi více než čtrnácti tisíci konkurenty ze všech koutů světa," připomněl Krška.

V Londýně dosáhly na medaile také tvrdonické BMVinařství, popický Gotberg, velkobílovické Habánské sklepy, pavlovský Reisten, Sonberk Popice, Velkobílovická vína, Vinařství Čech, Petr Skoupil, mikulovské Vinařství Volařík a Vladimír Tetur.

Zlaté medaile

Vinařství Vladimír Tetur, Velké Bílovice – Irsai Oliver 2012, Rulandské šedé 2012

Vinařství Petr Skoupil, Velké Bílovice – Hibernal, výběr z hroznů 2011

Château Valtice – Dornfelder, výběr z hroznů 2012

Vinařství Čech, Tvrdonice – Rulandské šedé, pozdní sběr 2012