Drobní vinohradníci to nemají snadné. Vstupy stále rostou a výkupní ceny hroznů spíše klesají. Až do včerejšího dne, kdy první část ceníku zveřejnila společnost Vinium Velké Pavlovice.
„Trend je zřejmý – dochází ke zvýšení ceny za bílé hrozny. Zejména u odrůdy Müller Thurgau. Zatímco před rokem jsme za kilogram dávali sedm korun, teď platíme deset padesát,“ přiblížil padesátiprocentní nárůst hlavní technolog Vinia Václav Rusnok.

Firma, která drží nad vodou řadu menších vinohradníků na Břeclavsku, zvýšila i ceny za Muškát moravský. Ten vykoupí za třináct korun. Za Neuburg a Veltlínské červené rané ale zaplatí jen šest korun. Podmínkou je navíc cukernatost nad šestnáct stupňů normalizovaného moštoměru.

„Myslím, že cena müllerky bude pro někoho povzbuzením. Stále ale platí, že je to nezaplacená práce. Já osobně bych byl spokojený tak s dvanácti, třinácti korunami,“ vyjádřil se vinohradník Jan Strouhal z Velkých Bílovic.
U modrých hroznů ceny stagnují. Za kilogram Modrého Portugalu platí letos Vinium devět padesát, za Svatovavřinecké devět korun. Samostatnou kapitolou jsou hrozny s cukernatostí pod šestnáct stupňů za pouhých pět korun…

Více v Břeclavském deníku v pátek 7. září