„Ke změnám v ceníku parkovacích karet jsme přistoupili proto, abychom podpořili znojemské občany, kteří bydlí přímo v městské památkové rezervaci. Především oni by měli být schopní najít místo k parkování blízko svých domovů a za přístupnou cenu,“ vysvětlil důvody zdražení starosta města Znojma Vlastimil Gabrhel.

Dodal, že podnikatelé sice zaplatí v historickém jádru města vyšší částku než dosud, ale mohou nově využít zvýhodněné parkování na náměstí Svobody, kde zaplatí tři sta korun měsíčně.

Dosud platili v centru Znojma bydlící i podnikatelé za parkovací kartu stejnou sumu, a to měsíčně padesát korun za jedno auto. Nyní místo šesti set korun za rok zaplatí městu dvanáct tisíc korun.

Ze skokového zdražení ceny je šokovaný podnikatel Roman Barták. „Neuvěřitelné. Pak ať se tedy nikdo nediví, že je centrum Znojma vylidněné a že tam podnikání nekvete. To je ta slibovaná podpora živnostníků a drobných podnikatelů v praxi? Je to prostě šílené,“ zlobil se Barták.

Se systémem plateb za parkování nejsou spokojeni ani lidé, kteří v centru bydlí. „Připadá mi to nekoncepční. Radnice se možná měla již dříve zamýšlet nad tím, jak parkování vyřešit. Plánovaný parkovací dům by byl asi nákladný, ale část aut by z centra zmizela,“ uvažoval jeden z bydlících, Pavel Kovařík.

Ostatní bývalá okresní města na jihu Moravy přistupují k podnikatelům, kteří potřebují zaparkovat u svých provozoven v centru, poněkud shovívavěji.

Lidé, kteří bydlí v centru Břeclavi, platí za parkovací kartu čtyři sta korun ročně, podnikatelé pak dva tisíce korun ročně. „Podnikatelé, kteří potřebují navštěvovat zákazníky nebo přivážet materiál, si mohou navíc pořídit servisní kartu za tři tisíce měsíčně,“ sdělil mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

V Hodoníně platí bydlící za parkovací karty pět set korun za rok, podnikatelé pět tisíc korun za rok.

Parkovací karty
• Lidé bydlící v městské památkové rezervaci: 50 korun měsíčně (za každé další auto 1000 korun).
• Vlastníci domů: 500 korun měsíčně (za každé další auto 1000 korun).
• Podnikatelé: 1000 korun měsíčně a 1000 korun za každé další auto.