Lednice – Dříve břeclavská, nyní lednická společnost Tranza má za sebou téměř stoletou historii. Teď jí hrozí zánik. Další osud strojírenského podniku, který zaměstnává kolem sto třiceti lidí, je v rukách věřitelů. Těm se totiž zadlužila. Zda Tranza skončí v konkurzu nebo ji čeká reorganizace, rozhodne po schůzi věřitelů insolvenční soud.

„Insolvenční správce se v této fázi zaměřuje především na zjištění majetkové podstaty a na další úkony, které mu zákon v této fázi řízení ukládá,“ vysvětlila Iva Vladíková z kanceláře insolvenčního správce Tranzy Jiřího Šebesty.

Z usnesení zatím podle jejích slov vzešel pouze úpadek, nikoliv rozhodnutí o způsobu jeho řešení. Jak dodala, v případě právnické osoby přichází v úvahu konkurz nebo reorganizace. „V současné chvíli je předčasné jakkoli spekulovat o budoucím vývoji,“ poznamenala Vladíková.

Výroba v Tranze se zastavila. Veškerá snaha získat vyjádření někoho z firmy se včera minula účinkem. Pevné telefonní linky byly hluché. Svůj mobilní telefon nezvedal ani předseda představenstva.

Dluží zřejmě firmám i bance

Věřitelé Tranzy přihlásili od loňského září do insolvenčního řízení přes třicet pohledávek. Firma dluží podle výpisu z insolvenčního rejstříku peníze malým i velkým podnikatelům, firmám i jedné bance.

close zoom_in „Kvůli zaměstnání se nám zatím nikdo neozval. Tato firma doposud pokryla mzdové nároky svých zaměstnanců. Uvidíme, jak to bude dál. Zatím nemáme hlášeno ani hromadné propouštění,“ sdělil ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.

Jak poukázal, pokud by měl tak velký podnik skončit, těžko by se podařilo výrobu znovu rozjet. A v případě černého scénáře by podle Marka měli zřejmě stávající zaměstnanci Tranzy problémy s uplatněním na trhu práce. „I Otis propouštěl, což je také strojírenská výroba. Momentálně není podnik, který by nabíral. Co máme signály od zaměstnavatelů, tak v tomto období nikdo nepočítá s nárůstem pracovních sil,“ poznamenal šéf pracovního úřadu.

„Co se týče Tranzy, víme delší dobu, že tam byly finanční problémy,“ řekl starosta Lednice Libor Kabát. Dle jeho mínění ale stávající zaměstnanci nemusejí myslet na nejhorší. „Mám informaci, že by neměla být ohrožená výroba. Je předpoklad, že ji převezme jiný subjekt, který v ní má zájem pokračovat. Nejsou to ovšem oficiální informace. Nikdo z vlastníků firmy se mnou nehovořil, neumím to zaručit,“ konstatoval Kabát.

Jak lednický starosta říká, v dnešní době je situace složitá. „Spousta firem omezovala výrobu. V tomto případě by to mohlo dopadnout dobře v tom smyslu, že se výroba zachová,“ doufá Kabát s tím, že by se tak podařilo zachránit spoustu pracovních míst.

JIŘÍ ŠEVČÍK
ELIŠKA WINDOVÁ