Dva a půl milionu korun. Právě o tolik peněz přišel na tržbách kvůli dvouměsíčnímu suchu soukromý zemědělec Zdeněk Šebesta z Březí. Dobrou polovinu z pětadvacetihektrové plochy, na které cibuli pěstuje, musel totiž zaorat.
„Čekali jsme na srážky, deficit byl ale příliš veliký. Deště přišly pozdě. Na seschlé půdě se udělal škraloup, někde cibule ani nevylezla. Bude to velká ztráta,“ posteskl si zemědělec, který cibuli v Dolních Dunajovicích pěstuje ve velkém už téměř dvacet let.
„Bohužel poslední tři roky je pro nás cibule ztrátová záležitost. Obchodní řetězce se chovají tak, že nás jako domácí producenty cíleně likvidují. Dováží zboží ze svých mateřských zemí, které preferují. Takovou volnost nemají nikde jinde v Evropě,“ zlobil se Šebesta.
„Jsme svědky neuvěřitelných paradoxů. V půli května jsme například prodávali do řetězců kilogram cibule za dvě koruny, které nám ani nechtěli dát. Když už jsme žádnou neměli, objevila se v Lidlu zahraniční cibule za 24,90. Má to logiku?" ptá se.
Není divu, že zemědělec z Březí výměru cibule neustále snižuje. Zatímco dříve, když se specializoval výhradně na tuto zeleninu, jí míval kolem padesáti hektarů, letos si vystačil s polovinou. A zbytek ploch osel obilovinami, kukuřicí i dalšími plodinami. „Zvažujeme, co dál. Pěstování cibule je nyní z ekonomického hlediska nezajímavé,“ přiznal Šebesta.
„Výkupní ceny cibule jsou skutečně pod prahem rentability. V budoucnu ji budeme významně redukovat, zřejmě až o osmdesát procent,“ podělil se o černé myšlenky také zemědělec Ladislav Klimus z Velkých Němčic, který se stará o lány cibule na osmnáctihektarové ploše. Příliš dalších větších pěstitelů už nyní na Břeclavsku není.
Současná výkupní cena cibule se podle Klimuse pohybuje zhruba kolem šesti korun za kilogram. „To není tak špatné. Postupně však klesá až na tři koruny, a to už nejde,“ podotkl zemědělec, který podniká ve Vranovicích. Spokojený by byl s cenou mezi šesti až osmi korunami.
„Kupuji takovou cibuli, jakou mají. Je mi jedno, jestli je česká nebo zahraniční, hlavně musí být dobrá. Menší hospody si teď v sezóně jezdí k soukromníkům. Jinak se ale vyplatí ta zahraniční, protože je levnější,“ všiml si hotelový šéfkuchař Vítek Kadrnka z Březí.
Jak dodal, v jiných zemích se zemědělci spoléhají na dotace. „Cibuli pak nabízí třeba za pět korun. Naši pěstitelé dotace nemají, tak ji prodávají za sedm,“ myslí si.
Nerovná dotační politika v Evropské unii vadí i Zdeňku Šebestovi. „Výhodnější podmínky mají zemědělci v Polsku i státech bývalé evropské patnáctky. Proto jsme navrhovali zrušit všechny dotace, aby měli všichni rovné podmínky,“ připomněl.
Podle jeho slov pokrývali dříve domácí zemědělci kompletní roční spotřebu cibule v České republice – zhruba sto tisíc tun. Dnes už jí vypěstují sotva čtvrtinu.
Autoři:MICHAL ŠUPÁLEK
JIŘÍ ŠEVČÍK