Zničená úroda a citelné ztráty. To jsou výsledky rozlití řeky Moravy i dalšího řádění velké vody na Podluží. Způsobené škody se podle ředitele břeclavské okresní agrární komory Ladislava Sečkáře už vyšplhaly na dvacet milionů korun.

„Zatím se k hromadné žádosti o náhradu škod přihlásili čtyři zemědělci. Evidujeme osm set padesát hektarů poškozené půdy,“ uvedl Sečkář.

Jen v lanžhotském družstvu Pomoraví spočítali, že je nepřízeň počasí může připravit až o osm a půl milionu korun. „Podmáčenou a zaplavenou půdu máme asi na třech stech padesáti hektarech. Výrazně se vylití řeky z břehů dotklo řepky, tu máme pod vodou asi na čtyřech hektarech. Úroda je ohrožená taky na pozemcích s pšenicí a kukuřicí,“ vyjmenoval František Tureček z Pomoraví. Jak přiznal, takovou škodu rozhodně nečekali.

Práce na polích stojí

„Na pole se nedá téměř dostat. Navíc tam stojí voda letos už potřetí. Dvakrát jsme ji pomocí čerpadel dostali pryč, teď už ale ne. Jak to tak vypadá, zasejeme nejspíš až ozim,“ povzdechl si v pondělí Tureček.

Jeho obavy o osetí sdílí také Emil Malacka ze společnosti Zefa Tvrdonice. „Během několika dní spadlo téměř sto milimetrů srážek. Zatopených máme sto z devíti set hektarů půdy, kterou obděláváme. A vypadá to tak, že tu stovku ani nebudeme moci osadit. Kvůli vodě se s touto půdou nedá momentálně dělat vůbec nic,“ krčil rameny Malacka s dovětkem, že na některé pozemky se ještě ani nepodívali.

Sečkář slova postižených zemědělců potvrdil. „Na polích jsou kvanta vody. Mnohé plodiny začínají žloutnout, protože se dusí. Chybí jim kyslík. A to, že jsme dosud některé ani nemohli zaset, se v příštím období projeví na výnosech,“ varoval.

„Pojistky máme uzavřené. Modlíme se ale, že s nějakou peněžní výpomocí přijde stát,“ doufá Tureček. Jak řekl, někde leží na poli metr vody, jinde naopak jen deset centimetrů. Ztráty se však budou sčítat.

„Škody musí hradit především pojišťovny. Lidé by neměli spoléhat na automatickou pomoc státu. Pokud se ale pozemky nacházejí v území určeném k řízeným rozlivům, budeme škody nahrazovat,“ sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Dita Vrbová.

Zanesená řeka Kyjovka

Podle Turečka voda z řeky Moravy, kterou nechala krajská povodňová komise vypustit ve čtvrtek u Moravské Nové Vsi, přitekla do Lanžhota teprve o víkendu. „Tím se zaplavil i zbytek půdy, který dosud odolával,“ řekl.

Poukázal také na potřebu vyčištění Kyjovky, se kterou se, jak říká, počítá už alespoň deset let. „Nemůžeme se divit, že Kyjovka není schopná odvést vodu, když je tak zanesená. Proti tomu ale stále zbrojí ochranáři,“ připomněl.

Oddechli si naopak lesníci, kteří rovněž počítali s výraznými ztrátami. „Nás se nakonec povodně tolik nedotkly. Dokonce k nám nedotekla ani voda z Tvrdonic, za což jsme rádi. Nejhorší představy se nevyplnily a dá se říci, že pro lesy to byla spíše jen větší závlaha,“ vyjádřil se vedoucí Polesí Soutok Jiří Netík.