Zemědělce na Břeclavsku potrápilo letošní sucho. Na některých místech přišli až o sedmdesát procent úrody. Škody, které se vyšplhaly do výše až padesáti procent, zasáhly území patnácti tisíc hektarů. Přesto se od ministerstva zemědělci žádné pomoci nedočkají.
„Podle názoru ministerstva zemědělství k žádným výrazným ztrátám na úrodě obilí nedošlo, proto neuvažujeme o žádných kompenzacích,“ vzkázal zemědělcům přes tiskový odbor náměstek ministra Stanislav Kozák.

Podle ředitelky Zemědělské agentury Břeclav Ludmily Fibingrové je ale postižený celý okres. „Nejhůře jsou na tom polní plodiny. Sucho nejvíce poznamenalo jarní obiloviny, hlavně ječmen. Velké ztráty vznikly také u pšenice ozimu a kukuřice,“ popsala situaci.

Prezident Agrární komory Jan Veleba původně uvažoval o překlenovacích úvěrech pro zemědělce. Fibingrová to ale nepovažuje za šťastné řešení. „Zemědělci by se úvěrem jen zadlužili. Stejně by ho museli splatit a dobré výnosy jim nikdo nezaručí,“ doplnila.
Ředitel okresní agrární komory Ladislav Sečkář s výrokem náměstka Stanislava Kozáka zásadně nesouhlasí. „Sucho bylo letos horší, než v roce 2000. Přitom tenkrát se peníze na kompenzace škod našly. Zemědělcům se tehdy vyplatilo přes čtyři miliardy korun,“ uvedl.

Ředitele a předsedu zemědělské společnosti ZVOS Hustopeče Václava Hlaváčka výrok náměstka překvapil. „Uvidíme, co bude po žních. Záleží na tom, jak se k tomu postaví zemědělci,“ zhodnotil.
Zatím nemá žádnou představu o tom, jak bude letošní ztráty řešit. „V nejhorším případě budeme muset propouštět zaměstnance,“ připustil.

 

K tématu jsme dříve napsali:

Žně na Břeclavsku začaly o tři týdny dříve

Začaly žně. Kvůli suchu je jejich atmosféra ponurá