„Očekáváme, že žně v podstatě tento týden skončí. Pokud to samozřejmě počasí dovolí. Platí to zejména pro ozimou pšenici. V pondělí už bylo pod střechou dvaadevadesát procent její výměry. Výnos je 4,3 tuny, takže o dvacet procent nižší než loni,“ srovnával ředitel Okresní agrární komory Břeclav Ladislav Sečkář.

V případě jarních pšenic naopak zemědělci na Břeclavsku od tohoto týdne teprve začali se sklizní. „V pondělí bylo hotových teprve jedenáct procent. Zatím jsou čísla mírně horší než před rokem. Sklizeno ale bylo teprve osmadvacet ze tří set padesáti hektarů, takže zatím nelze dělat závěry,“ konstatoval šéf agrárníků na Břeclavsku.

Ozimé ječmeny už mají podle něj zemědělci hotové. Výsledek je obdobný jako v případě pšenice, to znamená v porovnání s loňskem zhruba o dvacet procent horší. „Jarní ječmeny byly v úvodu týdne sklizené asi ze šedesáti procent. Výpadek se zatím jeví jako čtvrtinový,“ komentoval Sečkář další aktuální čísla.

Na špatné úrodě se podepsalo zejména dlouhé jarní sucho. „Naše obavy se naplnily, porosty zaschly. Byť původní očekávání byla ještě asi o pět procent horší. Jsou rozdíly mezi oblastmi, kde je těžká půda a kde písky. V píscích se totiž dostatek vody projevil o to víc,“ bilancoval ředitel.

Pozdější deště už obilí příliš nepomohly. Na některých místech naopak způsobily zaplísnění porostů.