„Letošní výkyvy počasí jsou pro náš region palčivým problémem. Neexistuje podnik, kde by zůstaly plodiny nepoškozené,“ uvedl Sečkář. Ztráty na obilí se podle něj pohybují v rozmezí od třiceti do sedmdesáti procent. „Přesné výsledky ale budeme znát až po skončení kontrol, které v těchto dnech provádíme mezi zemědělci,“ doplnil.

Podle jeho slov je poškození na plodinách všude. Nejvíce to ale odnesly jařiny. Problém bude v tom, jak tyto ztráty vyřešit. Prezident agrární komory Jan Veleba původně uvažoval o překlenovacích úvěrech. „Úvěry nic nevyřeší. Zemědělci by totiž stejně museli ztráty zaplatit. Doufáme, že ministerstvo zemědělství poskytne podnikům finanční pomoc,“ upřesnil předseda.

Zemědělci z podniku Agromoravia se na sklizeň obilí zatím chystají. „V pátek jsme skončili s řepkou. Z obilnin jsme zatím sklidili jen ječmen. Po neděli se chystáme na pšenici,“ popsal situaci agronom firmy Petr Maděřič.

Podle jeho slov jsou jen na řepce patnácti procentnní ztráty. „Podepsalo se na tom dlouhodobé sucho a také bouřka, která přišla v jeho závěru. Ztráty na obilninách bude možné přesně určit až po sklizni,“ doplnil.

Zda nebude letošní rok pro zemědělce likvidační závisí mimo jiné i na cenách výkupu. „Doufáme v rozumné ceny. Už se u nás na toto téma informovala Státní rostlinolékařská správa i zástupci agrární komory,“ uvedl agronom.
Že by se problémy v zemědělství promítly do cen potravin, ale popírá. „Nevěřím tomu. Je nutné počkat na to, jaký výsledek nám nabídnou letošní žně,“ upřesnil.

Žně začaly včera pro zemědělce z družstava ZVOS Hustopeče. „Dnes jsme začali sklízet pšenici,“ řekl předsesa družstva Václav Hlaváček.
Podle jeho slov jsou letošní ztráty různé. „V některých katastrech škody dosáhnou až na sedmdesáti procent. Nás jako specializovanou firmu postihnout ztráty výrazně…

Zbytek v zítřejším vydánní Břeclavského Deníku (3.7)