Během několika minut se zřítila střecha na jedné budově a postupně prohořela i na dalších dvou. K nahlášení požáru došlo v 10.21 hodin. Vzhledem k vyhlášení druhého stupně poplachu se na místo postupně sjížděly další a další hasičské jednotky. Na pomoc povolali hasiči i výškovou techniku.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Haida oheň pohltil tři budovy starého mlýna. „Prohořívání a postupné borcení trámových stropů znemožnilo přístup do budovy a hasiči mohli zasahovat jen zvenku,“ řekl Haid s tím, že požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po třinácté hodině. Následné dohašování trvalo až do večera.

Tři propojené budovy bývalého mlýna požár prakticky zničil a z objektu zůstaly jen obvodové zdi. Podle poznatků šetření oheň vypukl zřejmě už v ranních hodinách v přízemí prostřední, dvacet metrů vysoké budovy.

Jako vedlejší produkt hasiči řešili i menší požár na budově bývalého pivovaru, kam vítr přenesl odlétající jiskry a uhlíky. S ohněm si bez problémů poradili, nezpůsobil žádnou škodu. „Hasili i pětadvacet metrů vysoký strom v blízkosti mlýna, který se rozhořel. Po dvanácté hodině ho skáceli a ještě dohašovali,“ sdělil Haid.

Ve zchátralém mlýně, který patří místnímu podnikateli, občas přespávali bezdomovci. Jeden z nich zřejmě byl v jinak nevyužívaném komplexu i krátce před požárem. „Asi půl hodiny před požárem jsem viděl, jak z mlýna vycházel neznámý muž,“ všiml si veterinář Jiří Krabička, který má pár desítek metrů od mlýna soukromou ambulanci.

Podle lidí z okolí nejde o první požár. „Během posledních tří let hořel mlýn tak čtyřikrát,“ potvrdil Krabička. Pondělní požár způsobil zdaleka největší škody. Plameny historický mlýn prakticky zničily.

Způsobenou škodu vyšetřovatel předběžně odhadl na sto tisíc korun. Majitel mlýna Ivan Omachlík ale uvedl jinou částku. „Myslím tak tři a půl milionu korun,“ odpověděl na otázku vyčíslení škody. Jak řekl, s mlýnem má určitý podnikatelský záměr, který blíže nepopsal.

Omachlík říká, že mu mlýn patří pouze papírově. Do areálu se jinak mohl dostat prakticky kdokoliv. „V tomto státě není zabezpečeno soukromé vlastnictví osob,“ postěžoval si podnikatel.

Jako příklad zmínil poslední požár mlýna před třemi lety, kdy jednu z budov zapálil bezdomovec, který čichal toluen. „Nešel za to ani do kriminálu,“ poukázal Omachlík, který prý z recese žádal stavební úřad o povolení umístit v areálu nášlapné miny. „Nepomohla by ani dvoumetrová zeď. Stejně by ji přelezli. Nejde to chránit. Takové jsou u nás zákony,“ podotkl.