Například během dvou dnů na přelomu loňského a letošního roku - od 31. prosince 2007 do 1. ledna 2008 - zasahovali hasiči u celkem 181 požárů, což je necelý dvojnásobek celoročního průměru.

Loňské oslavy ale byly z pohledu hasičů přece jen klidnější než rok předtím, kdy likvidovali 245 požárů. Hasičům totiž pomohlo počasí - dešťové a sněhové přeháňky zvýšily vlhkost porostů, což omezilo zejména požáry trav, keřů, odpadů a podobně.

I tak se ale hasiči nenudili a vyjížděli k požárům od neopatrně odpalované zábavní pyrotechniky. Nejčastěji hořely kontejnery, popelnice, travní porosty, keře, zábavní pyrotechnika však zapálila i věci na balkonech a střechy domů.

„Za všechny snad stačí uvést jako příklad požár v Moravské Nové Vsi, kde krátce po půlnoci na Nový rok začala kvůli neopatrně odpálené zábavní pyrotechnice hořet střecha vinného sklepa. Oheň zlikvidovaly dvě jednotky požární ochrany, způsobil ale škodu za šest set tisíc korun,“ uvedl tiskový mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Petr Kopáček.

A jak tedy předejít novoročnímu neštěstí? Se zábavní pyrotechnikou by neměly manipulovat děti. Je třeba je poučit, aby nesbíraly již použitou či nevybuchlou pyrotechniku. Dospělí by měli nakoupit pouze ty výrobky, které jsou opatřeny návodem výrobce v češtině, jak výrobek skladovat a jak s ním bezpečně zacházet. Důležité je i uskladnění. Není vhodné pyrotechniku přechovávat v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček.