Oheň, který vznikl kvůli špatnému stavu komína, poničil střechy dvou domů a způsobil stopadesátiti­sícovou škodu.

„Při topení v rodinném domku v ulici Dolní Valy se vzňaly saze v neudržovaném komínu. Protože komín domku postaveného před druhou světovou válkou byl v půdním prostoru místo cihelného zdiva opláštěný keramickými tvarovkami, jeho povrch žárem popraskal a vylétající jiskry zapálily okolní trámy a střechu,“ přiblížil důvod vznícení mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hasiči se o požáru dozvěděli dopoledne, minutu po tři čtvrtě na jedenáct. „Operátoři tísňové linky přijali opakovaná hlášení lidí o tom, že hoří celá střecha a oheň se šíří i na sousední dům. Krajské operační a informační středisko proto vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu,“ podotkl Haid.

Na místo okamžitě vyjelo sedm jednotek hasičů, a to profesionální jednotky ze stanic v Břeclavi a Hustopečích a dobrovolní hasiči z Podivína, Velkých Pavlovic, Rakvic, Velkých Bílovic a Lednice.

„Při jejich příjezdu byla střecha o rozměrech zhruba šest krát pět metrů téměř shořelá a oheň se šířil také na střechu sousedního domu, kterou poškodil na ploše zhruba tři krát čtyři metry,“ popisoval řádění ohnivého kohouta mluvčí jihomoravských hasičů.

Hasičům se plameny podařilo dostat pod kontrolu už sedm minut po jedenácté hodině. Po rozebrání zbytků konstrukce střech, vyklizení půdy s uskladněným dřevem a dohašení lokálních ohnisek oheň definitivně zlikvidovali dvacet minut po poledni.

Při požáru nebyl nikdo zraněn. Celkovou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na sto padesát tisíc korun. Sto tisíc připadá na zničenou střechu zasaženého domu, zbývajících padesát tisíc na prohořelou část sousední střechy.

„Zásah hasičů zabránil rozšíření požáru do okolí. Hodnotu uchráněného majetku vyšetřovatel vyčíslil na dva miliony korun,“ doplnil Haid.