Přízemní, částečně podsklepená stodola o rozměrech deset krát osmnáct metrů, postavená na konci čtyřicátých let minulého století u rodinného domu, vzplála před druhou hodinou odpoledne. Na plameny šlehající se střechy objektu majitele upozornili sousedé,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Když přijely první jednotky na místo, celá střecha stodoly už byla v plamenech a v žáru se propadlo asi osmdesát procent konstrukce krovu. Krajské operační a informační středisko hasičů vyhlásilo vzhledem k velkému rozsahu požáru druhý stupeň požárního poplachu. K zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic v Hustopečích a v Břeclavi, a dobrovolné jednotky z Velkých Pavlovic, Rakvic, Velkých Bílovic, Kobylí a Podivína.

Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. Proti plamenům nasadili pět vodních proudů. „Protože hrozilo rozšíření požáru do okolí, jedním proudem bránili sousední dům a prodejnu jízdních kol. I když se oheň podařilo ve 14.23 hodin dostat pod kontrolu, další zásah komplikovala zřízená střecha, která se propadla a pod ní hořelo velké množství uskladněného materiálu, strojů a zařízení,“ popsal Haid.

Hasiči postupně z hořící stodoly vynášeli zbytky sena, dřevěné palety, plastové bedny a další materiál. Venku dohašovali ohořelé zemědělské stroje, pět motocyklů a pneumatiky. „Plameny ve stodole zasáhly a zničily také tři historická auta včetně džípu Willys z doby druhé světové války, pod zřícenou střechou hasiči našli i částečně ohořelou desetikilogramovou propanbutanovou láhev,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů.

Vyklízení stodoly a dohašování lokálních ohnisek podle jeho slov hasiči ukončili krátce po sedmé hodině večer. Požářiště poté střežila místní dobrovolná jednotka. Ze stodoly po požáru zůstaly jen obvodové zdi. Jak požár vznikl, zjišťuje vyšetřovatel hasičů. „K prozkoumání požářiště přizval i znalce z oboru elektro z policejního odboru kriminalistické techniky a expertíz,“ dodal Haid.

Způsobenou škodu vyšetřovatel podle předběžného odhadu vyčíslil na čtyři sta tisíc korun, z toho na sto tisíc odhadl hodnotu budovy a na tři sta tisíc korun cenu zničeného materiálu a techniky. „Účinným zásahem hasičů se podařilo zabránit rozšíření požáru do okolí a uchránit tak majetek v hodnotě čtyř milionů korun,“ vyzdvihl Haid úsilí a připravenost jednotek.