„Naposledy to byl případ, kdy oznamovatel z Mikulovska ohlásil, že vidí vysoko šlehající plameny. Jak se ukázalo hořel polní porost, ovšem už na území Rakouska. Naši hasiči se proto vrátili na základnu,“ popsal výjezd mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Člověk má podle něj ze zákona povinnost zabránit požáru, nebo ho přinejmenším oznámit hasičům. Ty však občas zburcuje telefonát a výsledkem je třeba pouhé nenahlášené pálení trávy. „Pokud se jedná vyloženě o šíření poplašné správy a viníkovi se to podaří prokázat, je na řadě blokové či správní řízení,“ uvedl Haid s tím, že takto vyřešených případů není mnoho, protože se těžko dokazují.

Pokud se to přeci podaří, hasiči zjišťují náklady zbytečného výjezdu, to znamená kolik ujeli kilometrů, kolik aut nasadili do akce, vyčíslí spotřebu paliva a strávený čas.

Od prvního května hasiči na Břeclavsku vyjížděli k devatenácti případům planých poplachů. Příčinou jsou mnohdy i poruchy čidel elektronické protipožární signalizace. K takovému poplachu s pořád stejným scénářem například vyráželi několikrát po sobě do firmy v Poštorné.

Na konci května se zase stalo, že si z nich někdo udělal dobrý den. „Oznamovatel nahlásil, že v Lanžhotě hoří člověk. Když hasiči přijeli na místo, nic nenašli,“ popsal případ mluvčí jihomoravských hasičů.

Kuriózní případ řešili o měsíc později. Na krizovou linku zavolal muž s tím, že ze sousedního domu je cítit podivný zápach a nikdo neotvírá. Hasičům oznámil, že majitel už dlouho nevyšel ven. Když otevřeli byt, zjistili, že se jedná o planý poplach. Místo tlejícího těla objevili tašku se zkaženými potravinami.