Policisté hasiče viní z devíti případů. „Obviněný muž uvedl, že patří mezi dobrovolné hasiče, a tak se snažil o navýšení počtu výjezdů. Ochotně se pak zúčastnil hašení požárů, které sám založil," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.
Starosta týneckých dobrovolníků Luděk Mrákava považuje případ za nešťastný. A doufá, že nehodí špatné světlo na celý sbor. „Je to nepříjemné, ale dokud ale nepadne verdikt, ctíme presumpci neviny. Pokud to skutečně udělal, pak z vlastní vůle. Nikdo ho k ničemu takovému nenutil. Za třicet let, co jsem hasičem, tady podobný případ nepamatuju," zmínil Mrákava.
Požár se šířil
Kromě domácí obce muž rozdělával ohně také v sousední Moravské Nové Vsi. První případ, o kterém policisté vědí, se stal už v roce 2013, kdy na poli hořel balík slámy. O něco později poškodil požár plastové kontejnery a došlo také na chatu a stodolu. „Osudným měsícem se pro žháře stal až letošní březen, kdy zapůjčeným autem přijel na pole k Týnci a snažil se zapálit vyschlou trávu," vzpomněla mluvčí policistů.
A doplnila: „Plán mu tentokrát nevyšel. Z místa musel rychle odjet, protože ho vyrušili náhodní kolemjdoucí. A tak se začalo odvíjet rozplétání žhářských případů."
Předem vybraná místa mladík zapaloval vždy ve večerních hodinách. Většinou před tím pil alkohol. Kromě kontejnerů či stodoly způsobil výraznou škodu také u jedné z prodejen. Podle policie podpálil papírové kartony u nákladové rampy, odkud se požár rozšířil až k budově obchodu. „Jen v tomto případu vznikla škoda přes tři sta tisíc korun," poznamenala Haraštová.
Na dlouhodobém případu spolupracoval vyšetřovatel břeclavských hasičů Svatopluk Pěček. Například u kontejneru byl podle něj úmysl žháře patrný. U dalších však bylo potřeba zdlouhavé prověřování.
U domu nebo stodoly je nutné najít ohniska, případně na místo dopravit speciálně vycvičeného psa. „Podobných událostí jsem už zaznamenal více. Někdo chce být jen aktivní a mít co nejvíce zásahů, někdy ale může být motivací i peněžní odměna. Záleží, jakou sbory mají dohodu s obcemi," zmínil Pěček. U „týneckého případu" ale podle všeho peníze nehrály roli.