Tragické jsou následky nočního požáru v Kosticích. Dva lidé mrtví, další dva zranění. V pátek ráno měla obec za sebou jednu z nejčernějších chvil poslední doby.

Oheň se rozšířil v kuchyni rodinného domu, kde mimo jiné napáchal škodu za sto tisíc korun. Policisté uvedli, že pravděpodobnou příčinou požáru se stala svíčka. Na místě mluvil stejně také vyšetřovatel hasičů. „Požár krátce po půlnoci zjistila obyvatelka sousedního domu, kterou probudil praskot a kouř," zmínil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Kostičanka tvrdí, že v noci jí na okno klepala dcera ženy, která na následky požáru později zemřela. „Neměli elektřinu a svítili svíčkami. Jestli u toho usnuli… U mě žádná škoda nevznikla, jen kouř jsem tam měla. Hasiči potom zkoušeli, jestli mám horkou zeď," vypověděla sousedka Ludmila Poláková.

Hořet začalo pravděpodobně krátce po půlnoci, o půl jedné už do Kostic mířili záchranáři. „Z domu jsme vytáhli devětačtyřice­tiletého muže a hasiči posléze také jednapadesátiletou ženu. Oba předali do péče lékařů," uvedla mluvčí břeclavských policistů Hana Kejlová.

Skladoval munici

Ačkoliv se zdravotníci snažili dvojici zachránit, oživovací pokusy byly marné. „Muž zemřel ještě před naším příjezdem. Ženu lékařský tým na místě resuscitoval, ale přes veškeré úsilí již nebylo možné stav zvrátit a žena také zemřela," prohlásila mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová.

Podle Haida se dcera zachránila skokem z okna, ven z domu se sám dostal také čtyřicetiletý muž, čtvrtý z obyvatel domu. Bez následků však nevyvázli. „Nadýchali se zplodin hoření a po nezbytně nutném ošetření byly transportováni na Urgentní příjem nemocnice v Břeclavi," doplnila Zuchová.

Od hořící linky se plameny rozšířily do celé kuchyně a poškodily také strop. „Silně zakouřený dům i sousední stavení jsme odvětrali pomocí přetlakové ventilace. Zásah nám komplikovala informace, že v domě je větší množství munice a zbraní. Munice ale byla v jiné části objektu," líčil Haid.

Náboje a granáty sbíral muž, který v domě zahynul. „Znal jsem ho, byl vášnivý sběratel. Něco už měl prázdné, bez prachu. Nenafukoval bych to," komentoval zálibu jeden ze sousedů.

Poláková však mluvila jinak a na munici upozorňovala policisty. Zbytečně. „Neudělali s tím nic. Přitom s tím pořád střílel, zrovna i ve čtvrtek. Dělal to na dvoře a také venku. Měla jsem celkem obavu a říkala, že je to jednou špatně dopadne, že to snad vyletí do povětří," sdělila žena.

Munici odvezli pyrotechnici, jeden z granátů zlikvidovali v kostickém katastru.