Invalidního důchodce našel chvíli po jedenácté hodině dopoledne jeho syn. Už mu nebylo pomoci. „Když přišel syn k domu, bylo zamčeno. A z okna unikal kouř. Nikdo mu neotvíral, proto vytlačil vstupní dveře a vlezl dovnitř. Tam našel otce mrtvého,“ popsal tragické okamžiky zástupce břeclavského policejního ředitele Vladimír Kučera.

Po otevření oken se doutnající nábytek rozhořel, proto syn přivolal hasiče. Na místo okamžitě vyrazily tři jednotky – profesionálové z Břeclavi a dobrovolníci z Hrušek a Tvrdonic. Příliš práce ale neměli. Požár válendy a nočního stolku uhasili za několik minut. Ohořelá byla rovněž postel s matracemi, další dvě místnosti domu byly plné kouře.

I vzhledem k tomu, že majitel domu byl nekuřák, určil vyšetřovatel jako nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru zkrat podomácku vyrobené elektrické lampy, od níž se vzňaly matrace. „Muž matrace zřejmě sám uhasil a vynesl z místnosti. V noci se však doutnající část postele asi znovu rozhořela a požár ho usmrtil,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

„Já osobně si myslím, že se jedná o nešťastnou náhodu. Jistotu ale budeme mít až po nařízené pitvě, která určí přesnou příčinu smrti,“ nechal se slyšet Kučera.

K verzi nešťastné události se přiklání také novoveský strážník Milan Čulen, který zemřelého znal. „Byl to normální chlap, se kterým nebyly žádné větší problémy. Nevěřím, že by mu chtěl někdo ublížil. I když stát se mohlo cokoliv,“ přemýšlel nahlas.

Roli mohla sehrát i epilepsie, která osaměle žijícího muže trápila. „Byl nemocný, takže život ho asi někdy štval. Možná i proto se rád napil, ale to asi jako každý druhý,“ připustil Čulen.

Lidé z okolí hovoří o tom, že muž ještě v pondělí večer seděl v bufetu a slavil narozeniny. Domů ale prý šel poměrně brzy. Bylo to naposledy, kdy ho lidé viděli živého.

Škodu na patrovém domě a jeho vybavení způsobenou požárem odhadl vyšetřovatel předběžně na pět tisíc korun.