„Požár hasičům ohlásili zaměstnanci zdejšího zemědělského podniku. Operační středisko na místo vyslalo jednotku profesionálních hasičů z Břeclavi a dobrovolné jednotky z Tvrdonic, Týnce a Lanžhota,“ popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Mobilní sušička byla v provozu od jedné hodiny po půlnoci. Po druhé hodině si obsluha všimla, že se ze stroje valí dým. Muž se snažil ještě před příjezdem hasičů sušičku uhasit sám. Na žhnoucí části vystříkal dva ruční práškové hasící přístroje a pak se ještě s jedním mužem snažil hasit vodou. Jejich snažení však bylo marné. Navíc se pracovník sušičky při svém pokusu zranil, protože se mu rozptýlený prášek z hasičáku dostal do očí. Skončil tak v péči zdravotníků.

„Protože do přehřáté a žhnoucí sušičky s obsahem čtrnácti tun kukuřičného zrna se hasiči zpočátku nemohli dostat, zařízení ochlazovali. Po otevření dvou poklopů obsah sušičky prolévali vodou. Požár dostali pod kontrolu ve čtyři hodiny a zlikvidovali krátce před půl pátou. Na místě poté zůstala ještě místní dobrovolná jednotka, která požářiště hlídala. Před šestou hodinou hasiči zařízení předali majiteli,“ popsal zásah mluvčí.

Oheň zřejmě způsobila technická závada části sušičky, která má zařízení při přehřátí vypnout a zabránit tak vznícení kukuřice. Vyšetřovatel předběžně odhal škodu na 135 tisíc korun, z toho sto tisíc na sušičce a pětatřicet tisíc na zničeném kukuřičném zrnu.