Úmyslné založení požáru domu policisté prověřovali od chvíle, kdy si prohlédli místo činu. „Poznatky nasvědčující tomu, že dům zapálil čtyřiadvacetiletý muž, který tam bydlel, jsme získali hned na místě,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb. 

Na domě v klidné ulici byly v pátek ještě patrné stopy požáru. „Bydleli tam tři, tenhle mladík a dvě ženy. Pokud vím, tak ten mladík chtěl starou paní upálit, proto založil požár. Byli to všichni jedna rodina,“ řekl jeden z obyvatelů blízké ulice, který nechtěl zveřejnit své jméno. 

Prchající mladík se po zločinu podle policistů skrýval v lese a pokračoval v útěku. „Policistům, kteří ho po několika dnech zadrželi v Brně, říkal, že neměl co jíst a živil se mimo jiné sněhem a šípky. Krajští kriminalisté ho již obvinili z pokusu o vraždu a soud na něj uvalil vazbu,“ informoval Šváb.

Jde podle něj o první letošní vraždu v kraji, byť nedokonanou. Vzhledem k okolnostem činu a mladíkova útěku je možné, že policisté požádají odborníky o posouzení jeho duševního zdraví. 

Hasiči k požáru domu v Šanově spěchali minulý týden půl hodiny po úterní půlnoci. „Na místo vyjely dvě profesionální a tři dobrovolné jednotky. Když přijeli na místo, starší žena byla již z hořícího domu venku. Plameny zasáhly obývací pokoj, kuchyni a chodbu v prvním patře,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. 

Ilustrační foto.
Vystupte si. Policisté zabaví auta největším hazardérům

Záchranáři na místě požáru ošetřovali dvě ženy. „Jednu ženu lehce nadýchanou kouřem jsme po ošetření odvezli na centrální příjem do Znojma. Pak se ještě osádka vracela zpátky a ošetřovala mladší ženu, která byla ve špatném psychickém stavu,“ konstatovala mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková.

Místní lidi už samotný požár překvapil. „Skutečně si nevybavuji, že by u nás hořelo v rodinném domě v posledních deseti letech,“ řekl krátce po požáru místostarosta Šanova Jan Zifčák.

Jihomoravští policisté vyšetřovali v loňském roce jedenáct vražd. V listopadu se sedmadvacetiletý mladík pokusil zavraždit sedmdesátiletého Brňana v lomu v brněnských Hádech. Vylákal ho tam pod záminkou prodeje nemovitosti. „Když se přiblížili ke srázu, obviněný zaútočil a oběť shodil dolů. Pachatel se ještě snažil poškozeného skopnout dolů. Viděli to však lidé a proto běželi na místo a pachatel utekl,“ popsal zločin krátce po dopadení podezřelého kriminalista Antonín Hrdlička.

Lehce zraněného muže vyprostili ze srázu policisté, kteří se k němu spustili na laně. Policisté z pokusu vraždy viní dva lidi. „Z účastenství na vraždě je podezřelá sedmatřicetiletá příbuzná oběti,“ uvedl mluvčí Šváb.

Den před koncem roku pak policisté našli u dálnice D1 mrtvou jednapadesátiletou ženu z Blanska. Vyšetřování ukázalo, že byla obětí poslední loňské vraždy na jižní Moravě. Policisté zjistili, že trávila Vánoce u svého šestapadesátiletého přítele. Zřejmě kvůli problémům ve vztahu se pohádali. „Při hádce ji muž několikrát uhodil do hlavy tupým předmětem. Na následky zranění do pár minut zemřela,“ popsal vánoční tragédii kriminalista Hrdlička.

Muž se mrtvého těla zbavil až po několika dnech, když je pohodil u dálnice. Policisté ho dopadli na Nový rok a soud ho pak poslal do vazby.

Ilustrační foto.
Šli po silnici a nebyli vidět. Dostali pokutu