Předchozí
1 z 9
Další

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Před epidemií koronaviru vystupoval v hudební skupině Tom Sawyer Band na svatbách, plesech a kulturních akcí.„Pokud se dnes chcete živit hudbou, tak musíte být slavní jako třeba Chinaski nebo musíte hrát v malé sestavě po akcích jako jsou svatby a oslavy,“ konstatuje hudebník.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Hudba ho provází celý život. Prošel jsem si však i složitým obdobím, kdy to podle něj bylo doslova, jak se říká, z ruky do huby. „Ale stále mám velkou oporu v manželce, která při mně vždycky stála a umožnila mi splnit si sen. Doba je teď zlá. Hrát na živo nemůžeme. Spousta kolegů z branže dělá na stavbách nebo kde se dá. Mě nad vodou drží nahrávací studio,“ říká Deníku šestačtyřicetiletý rodák z Adamova.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Původně měl po náboru v mateřské škole hrát na housle. Při návštěvě lidové školy umění však s maminkou učitele nezastihli, a proto zaklepali na vedlejší dveře, kde se vyučovala hra na klavír. Ten měli Hurdesovi doma a cvičila na něj jejich dcera. „Cvičení etud mě ale hrozně nebavilo. Později jsme v souborové hře hráli skladby jako například Leningradské noci nebo Podmoskevské večery. To bylo pro mě jako puberťáka naprosté peklo. Chtěl jsem hrát Olympic a rock. Na druhou stranu se jednalo o muzikantsky propracované skladby. A co se týká hraní z not, byla to výborná průprava,“ vzpomíná na své hudební začátky za klavírem Petr Hurdes.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Ve druhé polovině osmdesátých let začali s kamarádem bubeníkem hrát s dalšími adamovskými teenagery ve formaci Farao. Tu zaštiťoval tehdejší závodní klub strojíren. „První koncert jsem za klávesami odehrál na svazáckém večírku. Bylo to první veřejné vystoupení kapely Farao. Pecka. Klávesy mě strašně chytly. Hráli jsme tehdy písničky, co zrovna frčely a byli schopní je technicky zvládnou. Olympic, Dalibor Janda a podobně. Samozřejmě jsme pokukovali po Led Zeppelin nebo Deep Purple,ale na to jsme herně neměli,“ popisuje první hraní s kapelou.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Před vojnou přišlo první lano do zábavové kapely a pak jich Petr Hurdes vystřídal několik. Podle jeho slov to byl příjemný přivýdělek. „Tehdy jsem dělal ve fabrice. Nejdřív po vyučení na soustruhu a také v nářaďovně. Dostával jsem pár stovek. Žít se z toho moc nedalo. Později jsem nastoupil v tiskárně, ale také to nebylo nic moc,“ dodává.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Na začátku devadesátých let ho oslovila elektronická hudba a speciální počítačové efekty. Za patnáct tisíc, což tehdy představovalo prakticky jeho celou roční výplatu, si koupil vytoužený počítač Atari. Bez harddisku. O několik let později si pořídil další. „Ten už měl disk neuvěřitelných padesát megabajtů. Dneska je to úsměvné, ale v té době jsem byl s touto technikou na okrese totální king,“ směje se Hurdes.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Pracoval také v reklamní agentuře a osud ho za čas zavál do nahrávacího studia, kde jako elév mistra zvuku vydržel asi rok. Byla to pro něj ale obrovská škola. „Dostal jsem tehdy padáka. Přišel domů se sklopenou hlavou, co budu dělat.

Jestli se budu živit jako strojní mechanik nebo to risknu na volné noze jako hudebník. Žena mě podpořila a řekla, ať jdu za svým snem. První rok byl krušný, ale s kamarádem Honzou Gajdošem se nám podařilo rozjet skupinu Tom Sawyer band. Hrajeme spolu dodnes,“ vzpomíná blanenský hudebník.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Na počítači a klávesách přitom stále vytvářel podklady ke známým skladbám,které začal časem nabízet ostatním muzikantům. A měl velký úspěch. Na svém kontě jich má kolem tisícovky. Dalším posunem bylo vlastní nahrávací studio. První skladby nahrával v ložnici blanenského panelákového bytu dva plus jedna se známým propagátorem brněnského hantecu Honzou Žankem Hlaváčkem. „Pak mi kamarád nabídl prostory v suterénu rodinného domu, kde jsme cédéčko dokončili. Nyní mám studio kousek od domu a spolupracuji s řadou hudebníků,umělců a také s divadly. Mám velkou radost, že mi dávají důvěru,“ říká Hurdes.

Petr Hurdes.Petr Hurdes.Zdroj: se souhlasem Petra Hrudese

Jeho skladatelská stopa zní také z rádií a regionálních infokanálů v reklamních spotech a znělkách. Nedávno se objevil i na televizní obrazovce jako zpěvák Pedro. Nyní za vydatné pomoci kamarádů a sponzorů dokončuje svoje první album.

A doma už si vychovává nástupce. Jeho šestiletý syn se totiž potatil. „Ve studiu si nasadil sluchátka a natočili jsme spolu první písničku. Pecka. Jde v mých šlépějích a mám z toho velkou radost,“ uzavírá povídání Petr Hurdes.