Světlo svíček či loučí bylo pro naše předky to jediné, jímž si prosvítili večer. Ovšem místnosti osvětlené spoustou svící si mohli dovolit jen zámožní, ostatní často svíčky šetřili jako vzácnost.
Dnes je už potřebujeme jen málokdy, přesto nás teplé světlo živého plamene stále přitahuje. Dovede vytvořit mimořádnou atmosféru, podpořit slavnostní náladu i pohodu. Zútulní pokoj a třeba večerní zahradu promění v pohádkové místo. Z široké nabídky si můžeme vybrat svíčky z rozličných materiálů. A je dobré znát jejich výhody a nevýhody.
Parafín
Svíčky z parafínu jsou dnes nejběžnější a obvykle i nejlevnější. Dříve byla tato látka získávána z dřevěného i hnědouhelného dehtu, později z ropy. Parafínové svíčky jsou pro mnohé z nás běžnou součástí života a většinou nás ani nenapadne považovat je za nebezpečné (pokud ovšem nezpůsobí požár). Ovšem zplodiny z hoření svíček vznikají, i když jen v malém množství.
Samostatnou kapitolou jsou oblíbené vonné svíčky. Pokud obsahují syntetické vůně, mohou způsobovat alergie, dráždit dýchací cesty anebo přivodit bolest hlavy i nevolnost. Výjimečně může být reakce rychlá, obvykle však působí pozvolna a nenápadně, zdravotní problémy mohou vzniknout především při velmi častém a dlouhodobém používání vonných svíček a při nedostatečném větrání. Plicím neprospívají ani samotné zplodiny z parafínu. Pokud tedy tyto svíčky používáte, měli byste větrat opravdu důkladně.
Olej a vosk
Před objevem parafínu sloužily ke svícení výhradně přírodní vosky a tuky. Naši předci používali tuk rybí, ovčí i hovězí. A také včelí vosk, který na rozdíl od předchozích nádherně voní. Tento výjimečný materiál začali lidé používat již 3000 let před naším letopočtem, a mezi exkluzivní patří doposud. Včelí vosk při hoření vytváří minimum zplodin a přirozená, sladká vůně působí blahodárně na tělo i mysl.
I když se jedná o materiál obnovitelný, je vzácný, neboť včely mohou vosku vyrobit jen omezené množství. Svíčky ze srolovaných plátů vosku si velmi snadno vyrobíte i sami, hoří však rychle. Svíčky z litého vosku jsou trvanlivější a mohou mít nejrůznější tvary a podoby.
Předplaťte si Deník.cz a získejte zdarma e-knihu plnou ovocných receptů.
Více na: denik.cz/predplatne.
Včelí vosk však není jediná alternativa, pokud si přejete svíčku přírodní, s čistým plamenem a pocházející z obnovitelných zdrojů. Vosky se začaly vyrábět i z rostlinných olejů, například z řepkového, sójového či kokosového. Pokud vám záleží na přírodě, svíčkám z palmového oleje se raději vyhněte, neboť dopad pěstování palmy olejné na přírodu je nesrovnatelně horší, než je tomu u předchozích plodin.
Naopak dokonalé jsou v tomto ohledu svíčky vyrobené z recyklovaných olejů, pocházejících z gastronomických provozů. Díky dokonalému čištění se nemusíte bát, že ucítíte přepálený olej z fritézy. Ideální jsou svíčky vyrobené z rostlinných olejů evropského původu, nejčastěji řepkového, s náležitou certifikací. Ani řepka totiž nemusí krajinu ničit, záleží na způsobu pěstování. V sousedních zemích je dokonce pěstována v ekologickém režimu.
Pokud si přejete svíčky vonné, i tady máte na výběr přírodní varianty. Rostlinné vosky mohou být rovněž doplněny éterickými oleji. Vůně, kterou při hoření vydávají, je obvykle jemnější, ovšem také zdravější a s aromaterapeutickými účinky.
Svíčky v nádobkách
Svíčky ve skle či plechu jsou stále oblíbenější, zvláště v případě svíček z přírodních olejů a vosků je obal užitečný, prodlouží trvanlivost; tento způsob je praktický při použití svíček vonných. Při hoření se však mnohdy stává, že knot vytvoří tunýlek a svíčka dohoří, ačkoli je spotřebována jen část vosku.
Prevencí je nechat svíčku zapálenou dostatečně dlouho – častým zhasínáním její životnost paradoxně spíš zkrátíme. Často až po hodině i více (záleží na velikosti i okolní teplotě) se materiál svíčky roztaví po celém povrchu. Když po čase opět ztuhne, tunýlkový efekt už se nedostaví a svíčka vydrží déle.
I proto mají některé svíčky v nádobkách více knotů – nejen aby to vypadlo pěkně, ale i pro rychlejší vytvoření jezírka rozprostírajícího se od okraje nádoby k okraji. Jeho vytvoření urychlíte tak, že nádobku obalíte, zvláště v chladném prostředí.
Pro dobrý spánek
Pohled do plamene uklidňuje, ale nejen proto jsou svíčky požehnáním pro nespavce. Na rozdíl od většiny umělých světel nenarušují tvorbu hormonu melatoninu, který je nezbytný k příjemnému usínání a kvalitnímu spánku. Barva plamene je podobná zapadajícímu slunci, které naše dávné předky připravovalo k odpočinku.
Opačný účinek má modré světlo zářící z obrazovek, displejů a zářivek. Podobá se světlu dennímu a náš organismus proto ponouká k bdělosti. Náš hormonální systém se, přes zcela rozdílný způsob života, od doby kamenné zkrátka příliš nezměnil.
Domácí výroba
Svíčky si můžete i sami vyrobit ze zakoupených vosků nebo ze zbytků svíček. Do roztaveného vosku lze přidat i oblíbené rostlinné silice, koření či bylinky. Odlévání do nádobek je snadné, jen je třeba dbát na správné umístění knotu. Nad nádobkami ho zavěsíte například s pomocí špejle položené přes okraje tak, aby byl při tuhnutí stále ve správné poloze.