A někteří se dokonce i zlobí, že snad jim nebývale práce přibude. Ale tak už to chodí. V zimě mají více práce silničáři, po zbytek roku zemědělci. A trocha úklidu nezaškodí. V domácnostech se uklízelo před svátky, ve vládě po nich. On to vlastně nebude úklid, ale jenom rekonstrukce.
A co nám přinese? Nové tváře, nová jména a nejspíš staré způsoby.

Už mnoho let si nedávám novoroční předsevzetí, neboť vím, že mi každé přináší jenom následné zklamání z toho, že nebývá dodrženo. Nikdy.
Ale tentokrát jsem si říkala, že bych mohla být ve svých fejetonech v tomto roce optimističtější a smířlivější. Ale není to jenom roční dobou, že se mi dobrá mysl vyhýbá.

Neustálé zdražování, celosvětová krize na krku, válka téměř za humny, vydání dopsaného rukopisu v nedohlednu, neboť kdo teď bude kupovat knihy, nedopsané věci se na mě každé ráno šklebí a žádají si slova, úhledné věty, případně moudrosti. A kde na to všechno vzít s takovým výhledem?

Snad zbývá hledat v tom, co si za peníze nekoupíme. Dokonce ani poplatky, ani úplatky. A co jsme si přáli navzájem na začátku roku? Nebyly to peníze ani bohatství, možná úspěchy v práci a lásce, ale především zdraví. Hlavně zdravíčko! A zkusme si vzpomenout, jak je nám ouvej, když nás skolí jenom obyčejná rýma či chřipka, to nás krize nezajímá, ani kanóny za humny.

S mírným uspokojením musím konstatovat, že se mi přece jen podařilo najít světlo v tunelu a neklesnout na mysli úplně a nebrblat aspoň pro jednou. Abych tak hned neporušila dobrý úmysl, a ačkoli se tomu pojmenování vyhýbám, předsevzetí stran optimismu.

Však ono to nějak dopadne, ve zdraví to ustojíme třeba s odřenýma ušima, hlavně když nepadneme, jak se říká, na hubu.
Ale přece jen jedna jistota, snad i navzdory globálnímu oteplování. Na Nový rok o slepičí krok, na Hromnice o krok více, přežijeme (jak jinak než ve zdraví) plesovou sezónu a budeme se ubírat k jaru. Není to přece krásná vyhlídka?

VĚRA FOJTOVÁ. Autorka je spisovatelka