Na článek z minulého čísla „Břeclav trápí hazard“, zareagavala čtenářka M. Holcová z Bavor. V příspěvku píše:

Radní mají zjištěno, že peníze na živobytí občané propijí, prokouří a prohrají v automatech. Chtějí zavést poukazy na potraviny a další vybrané zboží pro všechny. Již teď si ale tito sociálně slabí občané nechávají proplácet poukázky v hodnotě 1 ks á 50,- Kč za 45,- Kč. A jste tam, kde jste byli …

Často jezdím vlakem do Břeclavi. Na nádraží si všímám skupinky občanů, jak na automatech hrají, a to i ženy. Co kdyby se radní rozhodli některé automaty koupit? Peníze z dávek, které do nich sociálně slabí občané nahází, pak vyzvednou a za měsíc jim je zase vydají. Může–li někde obec vlastit pilu, tak otevřete hernu. Hlavně mi nepište, že to nejde.

 

 

Břeclav trápí hazard

Břeclav se stává městem nočních barů a heren. Některým obyvatelům se to nelíbí. Radní chystají vyhlášku, která má noční hazard omezit.

Všichni víme, že závislost na alkoholu a automatech ničí jak jejich uživatele, tak i jejich rodiny. Proč je ve městě stále víc heren a barů? Takovou otázku položila v nedávném on–line rozhovoru Deníku starostovi města Dymo Piškulovi obyvatelka Břeclavi Zdeňka Jandásková. Není jediná, koho tento problém pálí.

Z boomu heren, kterých je dnes v Břeclavi bezmála dvacet, není nadšená ani Jana Floriánová. Nejen ji by zajímalo, co na vzrůstající počet podniků sázejících na hazard, které obsadily zejména střed města, říkají zástupci radnice. „Líbí se jim snad kýčovitá image Břeclavi. Chtějí sem turisty přilákat na nevídanou atrakci neboli jihomoravské Las Vegas?“ ptá se Floriánová.

Tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla vše vidí v trochu jiném světle. „Město nikomu nemůže diktovat jeho podnikatelský záměr. Otevření herny je obchod jako kterýkoli jiný. Navíc žádnou oficiální stížnost jsme zatím nedostali,“ argumentoval Neděla.

Také starosta města Dymo Piškula si myslí, že by se samospráva neměla příliš míchat do tržní ekonomiky. „Uznávám, že umístění některých heren ve městě není zrovna šťastné. I proto chystáme vyhlášku, která by vše měla upravit. Na druhou stranu bychom se razantnějším zásahem vzdali možná až milionových příjmů,“ přiblížil svůj postoj Piškula.

Zástupce břeclavského policejního ředitele Vladimír Kučera v narůstajícím počtu heren větší potíže nevidí. „Je to spíš společenský problém než problém nárůstu kriminality,“ vyjádřil se Kučera. „Je ale pravda, že občas do takových podniků zajdou i mladiství, kterým hrozí propadnutí gamblerství,“ připustil.
„I když heren přibylo, v úbytku lidí se to nijak neprojevuje,“ všimla si servírka jedné břeclavské herny Magdalena Lamačová. „Stálých zákazníků k nám chodí pořád dost,“ popřela názor, že by počet břeclavských heren už překročil únosnou hranici.
Tajemník břeclavské radnice vidí spásu v chystané novele loterijního zákona. „Ta nám umožní regulovat všechny typy tohoto průmyslu,“ připojil se Neděla k názoru starosty, že město bude muset provoz heren zřejmě upravit vyhláškou. Zuzana Banasíková