Obdobně jako jména lidí jaksi podvědomě koštujeme i názvy jednotlivých měsíců roku. Tak schválně. Na chvíli se zastavte, zasněte a v duchu porovnávejte jak chutná červenec a na straně druhé, jakou chuťovou informaci nám přináší měsíc srpen, kterému říkají ve zbytku Evropské unie august. A s gustem degustujte.

No? Že nic necítíte? To přece není možné. I pro dítka školou povinná a pro celou velkou množinu pedagogů, učitelů a školníků, včetně šarmantních paní uklízeček, je mezi jmény těchto dvou prázdninových měsíců markantní rozdíl. Prosím, zkuste to ještě jednou! Zavřete oči a jazykem promněte mezi patrem a zuby košatý, slunný červenec.

Aha. Jistě, máte toho náhle plnou hubu.V chuťových pohárcích vám to zajiskří, zašumí a zavoní a na konci je ta nezaměnitelná opojná chuť lenošného nekonečna. Osm písmen plných blankytu a sluneční energie. Pravda, letos jí bylo až moc. No a nyní zkuste pro změnu požužlávat srpen. No dobře, ale je tu rozdíl třídy. Svatá Anna chladná z rána a Margita už dávno hodila srp do žita. Hoplá! A čas prázdnin se začíná svlékat jak slupky z cibule.
Srpen, to jen pět písmen. A září, škoda mluvit, to je má milé děti jenom čtyři. To bude hošánkové na draka. Do psí bočnice! A je to v míse, jak s oblibou tvrdí staří latiníci. Tak prr Karle. Zatím to není žádná katastrofa. Sice jsem se v novinách dočetl, že nám zase zdraží mléko a strdí, ale vem to nešť! My více pamatující jsme si vědomi, že je to proces ireversibilní, tedy nevratný.

Na druhé straně se máme také v srpnu z čeho radovat. Neboť opět nastal prkénkový čas. Zahrádky na jihu Moravy nabízejí bohatou a chuťově rozmanitou ošatku zeleniny. Robustní a korpulentní cibule jsou již dávno sklizeny. S potěšením pozoruji, jak se girlandy buclatě brunátných rajčat spolu s masitými paprikami začínají transformovat ve voňavá leča a míchané zeleninové saláty. V kuchyních zavoněly první švestkové knedlíky a ovocné táče.
Srpen, ideální čas pro komorní polní pych. Hurá na kukuřičné klásky! Jak vzrušující, když se z negližé kukuřičného šůstí vyloupne panensky bílá turkyně. A šups s ní do slané vody! Tolik malých radostí. A stačí jen chleba s máslem. Vše ostatní obstará přející srpen. A tak se mu, měsíčku osmému v pořadí, od srdce omlouvám.

Autor je výtvarník a pedagog