Prostě nám ten chlupatý a poživačný pes v pohodě zdomácněl. Psovitý je, ale zdaleka ne už šelma. Je bezostyšně loajální se stávajícím establishmentem. A je mu úplně jedno, mají-li jeho představitelé v klopě červenou růži nebo modrého ptáka. Asi to, potvora, odkoukal od nás.

Má svůj pelíšek, své granule, obojek a sálavé teplo kuchyňského radiátoru. Naprosto pozbyl revolučnosti a psí hrdosti. Servilně se lísá a neustále loudí chutná sousta. A nejen to. On vám, zablešenec sídlištní, ztratil nejen ideály, ale i instinkty. Pravda, nemá smečku a ta alternativní, se kterou žije, již také léta neloví. Ani bychom to už nesvedli.

Žena jezdí všude autem, synek sedí permanentně u počítače. A já se po dvaceti metrech loudavého sprintu zadýchám, zrudnu a funím jak prastará parní lokomotiva. Ale abych se věnoval tématu. Léta Rexíka budívalo slunce, někdy i dříve než kohouty. Dnes je mrchavec závislý na vřískání digitálního budíku. Crr!

Jestliže se elektronika nerozzvonila, fajn. Sluničko ještě není z tej hory ven. A tak může dál, spolu s páníčkem, chrápat v pelechu. V tomto okamžiku dochází mezi námi k souznění.

I mně to docela vyhovuje. S pohnutím vzpomínám na doby, kdy se mé psisko, zcela zblblé střídáním zimního a letního času, dožadovalo ve čtyři třicet venčení. V onen čas se mi prudce snížil dolní práh výbušnosti a můj slovník výrazně zhrubl. Dnes se vzájemně tolerujeme a oceňujeme oboustranné výhody domácí canis i homoterapie.

Zatímco pes vylehává a kočka přede, já píši aktuální podnět do senátu. Jistě si vzpomínáte na příchod Tří králů. Tak. A jakmile tito pánové dopsali na futra křídou své iniciály, začala hromadná defenestrace vánočních stromečků. U popelnic, kontejnerů či pod okny paneláků, prostě, kde se dá, nalezneme zaschlé symboly vánočních svátků. Smrčky, borovičky i jedličky ze všech schengenských hájů, kdysi tak voňavě zelené, se začaly proměňovat ve zrezlé skelety. Kam s nimi? Chlapi z technických služeb, chce to trochu piety! Buďte na ně krapet něžní.

Proto bych, vážení legislativci, rád vyhlásil příští 7. leden Evropským dnem opuštěných stromečků. Doufám jen, že to zelení podpoří.