„Od dětství jsem sbíral vojenské věci. Zajímalo mě to. Pak, když mi bylo asi sedmnáct let, zjistil jsem, že na Pohansku vznikl klub, a tak jsem se k němu přidal,“ popisuje třiadvacetiletý muž své organizované vojenské začátky.

O uniformy především z období druhé světové války se začal zajímat už dříve. Sám si je skládal, ale jak říká, nebylo to ono. „Tyto kluby fungují i na bázi rad a pomoci. Díky tomu jsem se dostal k dalším informacím, jak má co vypadat a tak dále,“ líčí Holobrádek.

Uniformy podle něj mají své kouzlo, stejně tak i dobové dámské civilní oblečení. „Tyhle boje a vojenské ukázky, to je hlavně o setkání kamarádů. Akce probíhají většinou víkendově, takže po večerech se potom sedí a povídá u piva,“ usmívá se milovník vojenské historie.

Zároveň poukazuje, že je tento koníček náročný na čas. Především pak pro klub, který konkrétní akci pořádá. Příprava vojáků je relativně krátká. Pokud mají uniformu v kompletu, stačí vzít auto a přijet.

Kdo by se rozhodl navléknout jakoukoliv dobovou uniformu a vyzbrojit se puškou, musí také počítat, že ho to bude něco stát. „Je to finančně náročné. Samozřejmě záleží na tom, jestli se člověk zastaví u jedné uniformy, a potom jezdí jen s tou jednou, nebo ho to částečně pohltí a začne dělat wehrmacht, rudou armádu a tak dále. Dá se říct, že mě to pohltilo,“ přiznává mladík.

Třeba dobová československá puška Mauser vzor 24 v hodně dobrém stavu stojí od sedmi do osmi tisíc korun. Cenově srovnatelná je uniforma i s doplňky, jako je bodák, opasek a přezka.