S optimismem lidstvu vlastním nakoupíme opalovací krémy s vysokým X faktorem, minerálky a bachraté melouny. A někteří už v duchu kraulují přes kdejakou nezasinicovatělou vodní plochu.

Ale pozor. Jenom žádný přehnaný optimismus! Znáte to. Za úsvitu vyjdete vesele z chaloupky. No a na zápraží narazíte na souseda, který si hystericky mumlá pod vousy: „A zase chčije.“

Ale už raději dost, ať to nezakřiknu. Hlavou se dnes mi honí spousta nových informací.
Člověk v současné době ani neví, co všechno může například způsobit takový malý odznáček. Vážně, sotva pár centimetrů čtverečních mosazi a smaltů na klopě dobře ušitého saka. A to byste se divili, jak ten tenký plíšek může v okamžiku řádně namíchnout 9 596 691 kilometrů čtverečních předolympijské Číny.

Až se mi z toho šikmí očka. „No to je ale gól,“ řekla naše kočka a odběhla směrem k Zátopolí, kde už se to nerýmuje. Je to potvora, nemá ráda prózu ani poezii. Léta dává přednost naučné literatuře a vůbec nejraději si listuje v obrázkovém atlasu myší.

Jo, minule jsem se zmínil o tom, že v Číně škrtli dočasně z jídelníčků psí maso. A tady zase čtu, že v západních Čechách se v restauracích objevují speciality z nejlepších přátel člověka. Prý na základě rostoucích požadavků asijských zákazníků. Člověk by nad tím tiše zavyl. Viď, Rexi!

Toho bohdá nebude, abych ke kvašákům zakusoval chléb se psím sádlem. Nebo si griloval na zahradní party kočičí filety. Raději se stanu vegetariánem. Dám přednost zeleninovým salátům, ke kterým budu zakusovat výhradně vepřové řízky.

Na zahrádkách dozrávají rajčátka spolu s veselým vitaminózním kolektivem zelenkavých okurek, žlutavých cukýn a fialových baklažanů. Komu se nelení, tomu se zelení. To nemyslím nijak stranicky. Prostě jsem si dal letní předsevzetí.

Budu žít zdravě. Začnu plavat – to je dobré na záda. Za druhé, budu důsledně dodržovat pitný program. A pak se vydám do lesa na houby. „Ano, dám si ještě jedno.“ Srkám zodpovědně zlatavý škopek a přes pěnu pozoruji hejno krásných dlouhonohých osmnáctek. A prý že nerostou!

KAREL KŘIVÁNEK. Autor je učitel a kurátor