VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo a proč bojuje proti podpoře cestovního ruchu?

Z vašich dopisů.

5.7.2008
SDÍLEJ:

.Foto: Deník

Vedení města Břeclavi si na počátku tohoto funkčního období dalo velmi těžký cíl. Protože náš region nemá největší rezervy ani v rozvoji zemědělství, ani výrobního průmyslu, ale v cestovním ruchu, chce ze svých, ale i různých dotačních titulů výrazně posílit povědomí o jihu Moravy, resp. Lednicko-valtickém areálu v rámci naší země, Evropy i světa. Byly navrženy a obcemi LVA schváleny koncepce a postupy, které by měly ve finále vytvořit naprosto jasný a konstantní obraz o našem regionu. Celá koncepce a marketing propagace Břeclavi, jihu Moravy, resp. LVA, je řešena mnoha lidmi, pracovními týmy a nejvýrazněji Komisí regionálního rozvoje a cestovního ruchu, které předsedám. Toto se děje zcela bezplatně, což zdůrazňuji.

Město Břeclav tedy nekoupilo za mnohé miliony různé instantní studie od zeleného stolu, ale zvolilo tuto cestu. Existuje zcela jasný marketingový plán, který říká, co se bude dělat a kdy se to bude dělat. Ten je schválen radou města a na základě toho se postupuje. Jeho základním stavebním prvkem se musí, stejně jako u všech komerčních produktů, stát značka. K čemu totiž budou různé propagační materiály, když nebudou mít značku, která by je pro zákazníky jasně identifikovala?

Město Břeclav vypsalo veřejnou soutěž, byla vybrána značka, design manuál a další prostředky propagace. Značka byla poté prezentována členům dobrovolného svazku obcí LVA, který si na ni nechal zpracovat i oponentní posudek. I na jeho základě poté obce LVA podobu loga samy schválily. Někteří z těchto představitelů však předvedli zajímavý a nepochopitelný veletoč – přestože pro logo sami zvedli ruku, začali se po nějaké době o podobě loga vyjadřovat v tisku odmítavě, což je věc, která odporuje zdravému rozumu. Břeclav se prý také vyvyšuje nad ostatní členy svazku obcí LVA. Při zjišťování důvodů se k nám dostaly informace, že i v této otázce vyvinuli svou aktivitu někteří lidé z krajského úřadu, kteří chtějí aktivitu Břeclavi za každou cenu potlačit. Jak už to tak chodí i na dětských pískovištích, jedni staví a druzí boří. Zdá se, že zde není problémem odborná stránka věci, ale spíš to, kdo značku vytvořil a prezentoval. Pro mnohé je totiž již z principu nemožné, aby město Břeclav úspěšně vyvíjelo nějakou aktivitu, a proto boří na všech frontách.

K podivnému vývoji však dochází i po stránce práv k užívání. Návrhem města je, aby Břeclav zůstala majitelem loga, neboť jej nechala zhotovit a zaplatit, ostatní obce by jej mohly bezplatně užívat, musely by však dodržovat způsoby stanovené v design manuálu, aby se logo nestalo objektem lidové tvořivosti a neodborným užíváním neztratilo svou hodnotu. Požadavkem obcí se naopak stalo to, aby se Břeclav tohoto loga vzdala, darovala jej tomuto svazku, a ten by jej poté zpětně Břeclavi propůjčil k užívání. A to je pro Břeclav jen stěží představitelné. Lze se také domnívat, že tento požadavek vznikl až po patřičném proškolení představitelů obcí LVA již zmiňovanými krajskými politiky, ale to je především věc jich samotných.

Na minulém jednání břeclavského zastupitelstva pak položil krajský i městský zastupitel Ryšavý otázku vedení města, jak to s tou značkou bude dál. Je to nezpochybnitelné právo každého zastupitele ptát se, ale po přečtení předchozích řádků už je nejspíš jasné, kdo a proč se asi tímto prostřednictvím ptá. S dalším dotazem ihned přispěchal zastupitel Krátký, momentálně člen ODS, dříve za Volbu pro město, který chtěl po starostovi dopříště vědět, kolik stojí propagace města, jihu Moravy a LVA. Není bez zajímavosti, že tento zastupitel např. při jednání o areálu cukrovaru spotřeboval přes 94 minut času jen na vlastních připomínkách a námitkách, které posléze sám stáhl; na všech ostatních jednáních se o slovo hlásí 20 – 50krát. Pravděpodobně se rád sám poslouchá.

Starosta Piškula jej tedy v souvislosti s jeho dotazem upozornil, že starostu může úkolovat jen rada a zastupitelstvo většinovým hlasováním a že pan Krátký může položit dotaz a dostat na něj od zaměstnanců úřadu kdykoliv rychlou odpověď, a to i bez přítomnosti televizních kamer na jednání zastupitelstva. Starosta dále sdělil, že krajský úřad vyvíjí velký protitlak proti snahám města Břeclavi o zlepšení a zkvalitnění propagace našeho regionu. Jak dodal, tvoří část břeclavské koalice bývalí členové ODS, proti kterým všemi prostředky brojí jejich bývalí kolegové z této strany, a vše, co vymyslí a navrhnou, se nikomu z členů ODS v okrese nesmí líbit, nesmí s tím souhlasit a s Břeclaví nesmí spolupracovat.

Nechci zde tedy říci nic menšího, než že někteří ze současných představitelů Jihomoravského kraje podle mě zneužívají jim svěřené moci i finance kraje na to, aby si vyřizovali své účty s lidmi, kteří se nebáli a nebojí kritizovat jejich praktiky či neschopnost. A je to o to horší, že přitom vlastně sami boří a likvidují aktivity, které jsou pro břeclavský region i jižní Moravu velmi potřebné a prospěšné. Na to by občané neměli zapomínat nejen při podzimních volbách, ale ani později.

Tato směšná debata, kterou jsem nyní ve třech rovinách popsal, má asi odvádět pozornost od toho, že Lednicko-valtický areál dosud neměl své logo a Břeclav nejen že byla první, kdo na to upozornil, ale byla také jediná, kdo v tom něco udělal – dnes je logo na světě. Kdybychom se nechali zatáhnout do žabomyších válek ve svazku obcí Lednicko-valtického areálu, neměl by tento areál svou vlastní značku snad nikdy. Cestovní ruch jako takový by mohl zůstat někde na úrovni z dob normalizace a to je to, co Břeclav, přirozené centrum infrastruktury a služeb v tomto regionu, v žádném případě nechce.

Radek Buk. Autor je radní města Břeclavi

5.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lednickou loupež policisté objasnili. Kriminalisté viní mladého cizince

Ilustrační foto.

Epidemie třetího tisíciletí. Lidí s cukrovkou přibývá, v Brně je vyšetří zdarma

V brněnské zoo se narodila dvě levhartí mláďata. Po sedmnácti letech

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Významného chovatelského úspěchu dosáhla brněnská zoo. Po sedmnácti letech se v noci z 20. na 21. listopadu narodila dvě mláďata levharta cejlonského.

Příčinu smrti muže určí pitva. Unikající plyn zůstává jednou z variant

Břeclav – Na výsledky pitvy, která určí přesnou příčinu smrti, čekají nyní policisté v Břeclavi. Případ se týká staršího muže, jenž v okresním městě zemřel ve středu odpoledne.

Řemeslné obory jsou na dně. Mladí lidé nemají o jejich studium zájem

Brno - I když jim jdou řemeslné práce, raději než na odbornou střední školu či učňovský obor se hlásí na gymnázia. Přilákat mladé k technickým a řemeslným oborům mají třeba vznikající technická centra.

Autobus srazil cyklistu. Vyvázl s drobným poraněním

Břeclav – Dopravu v Břeclavi zkomplikovala ve čtvrtek dopoledne nehoda. Autobus tam srazil krátce po půl jedenácté dopoledne cyklistu. Podle zasahujících břeclavských hasičů měl drobná poranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT